J & F, Ny & Ombyggnad i Stockholm Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556473-3383 · Aktiebolag · SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
Omsättningen växte 1 % till 935 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 15 %, soliditeten 97 %, 1 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 0,8 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 15,3 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 97,3 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 97,3 % | 96,9 % | 96,1 % | 97,9 % | 98,5 % | 98,5 % |
| Rörelsemarginal | 15,3 % | −15,8 % | −2,9 % | −32,3 % | −14,6 % | 9,7 % |
| Vinstmarginal | 15,7 % | −15,1 % | −2,8 % | −32,3 % | −14,6 % | 9,7 % |
| Kassalikviditet | 2,11 | 1,54 | 2,93 | 4,92 | 8,81 | 28,25 |
| Skuldsättningsgrad | 0,03 | 0,03 | 0,04 | 0,02 | 0,02 | 0,02 |
| Avkastning eget kapital | 3,0 % | −2,9 % | −0,5 % | −4,4 % | −3,0 % | 1,9 % |
| Avkastning totalt kapital | 2,9 % | −2,8 % | −0,5 % | −4,3 % | −2,9 % | 1,9 % |
| Personalkostnad / anställd | 483 060 kr | , | , | 397 968 kr | 396 797 kr | 385 502 kr |
| Omsättning / anställd | 935 142 kr | , | , | 706 398 kr | 1 096 256 kr | 1 092 444 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 142 742 kr | , | , | −228 252 kr | −159 864 kr | 105 697 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 625 802 kr | , | , | 183 716 kr | 250 933 kr | 505 199 kr |
| EBITDA | 142 742 kr | −132 913 kr | −13 985 kr | −214 252 kr | −145 864 kr | 119 697 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 935 142 kr | 927 942 kr | 953 966 kr | 706 398 kr | 1 096 256 kr | 1 092 444 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 10 069 kr | 792 382 kr | 1 089 526 kr | 661 918 kr | 0 kr | 13 500 kr |
| Personalkostnader | 483 060 kr | 388 315 kr | 385 578 kr | 397 968 kr | 396 797 kr | 385 502 kr |
| Av- och nedskrivningar | 0 kr | 14 000 kr | 14 000 kr | 14 000 kr | 14 000 kr | 14 000 kr |
| Rörelseresultat | 142 742 kr | −146 913 kr | −27 985 kr | −228 252 kr | −159 864 kr | 105 697 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 290 kr | 11 kr | 64 kr | 170 kr | 151 kr |
| Resultat efter fin. poster | 146 565 kr | −140 329 kr | −26 996 kr | −228 316 kr | −160 034 kr | 105 546 kr |
| Skatt | 0 kr | 3 835 kr | 3 835 kr | , | , | , |
| Årets resultat | 146 565 kr | −136 494 kr | −30 831 kr | −228 316 kr | −160 034 kr | 105 546 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 0 kr | 200 000 kr | , | , | , |
| Utdelning (utbetald) | 80 000 kr | 200 000 kr | , | , | , | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 5 000 712 kr | 4 952 373 kr | 5 346 433 kr | 5 278 348 kr | 5 480 630 kr | 5 641 247 kr |
| Anläggningstillgångar | 4 718 863 kr | 4 718 863 kr | 4 732 863 kr | 4 734 863 kr | 4 736 863 kr | 3 238 863 kr |
| Omsättningstillgångar | 281 849 kr | 233 510 kr | 613 570 kr | 543 485 kr | 743 767 kr | 2 402 384 kr |
| Kassa och bank | 107 067 kr | 206 047 kr | 457 173 kr | 435 422 kr | 677 300 kr | 2 180 473 kr |
| Eget kapital | 4 867 100 kr | 4 800 535 kr | 5 137 029 kr | 5 167 860 kr | 5 396 176 kr | 5 556 210 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 4 600 535 kr | 4 817 029 kr | 5 047 860 kr | 5 276 176 kr | 5 436 210 kr | 5 330 665 kr |
| Kortfristiga skulder | 133 612 kr | 151 838 kr | 209 404 kr | 110 488 kr | 84 454 kr | 85 037 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 1 | , | , | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför J & F, Ny & Ombyggnad i Stockholm Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →