Egma Revision AB, nyckeltal och bokslut
556472-3962 · Aktiebolag · SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Omsättningen växte 1 % till 1 mkr 2026. Rörelsemarginalen var 50 %, soliditeten 52 %, 1 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 0,8 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 50,0 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 52,0 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 52,0 % | 46,3 % | 45,1 % | 47,8 % | 38,8 % | 65,6 % | 49,4 % |
| Rörelsemarginal | 50,0 % | 41,5 % | 45,3 % | 44,1 % | 16,4 % | 12,0 % | −0,2 % |
| Vinstmarginal | 48,5 % | 39,4 % | 42,1 % | 42,7 % | 16,1 % | 12,0 % | −0,2 % |
| Kassalikviditet | 3,04 | 2,62 | 2,72 | 3,00 | 2,60 | 2,34 | 1,38 |
| Skuldsättningsgrad | 0,92 | 1,16 | 1,22 | 1,09 | 1,58 | 0,53 | 1,02 |
| Avkastning eget kapital | 93,0 % | 90,2 % | 87,8 % | 90,6 % | 62,2 % | 51,0 % | −1,1 % |
| Avkastning totalt kapital | 49,9 % | 43,9 % | 42,6 % | 44,7 % | 24,5 % | 33,5 % | −0,5 % |
| Personalkostnad / anställd | 271 264 kr | 238 358 kr | 241 056 kr | 243 639 kr | 485 762 kr | 583 148 kr | 664 586 kr |
| Omsättning / anställd | 1 011 414 kr | 1 003 833 kr | 970 471 kr | 936 141 kr | 924 149 kr | 854 014 kr | 886 715 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 505 657 kr | 416 424 kr | 439 311 kr | 412 897 kr | 151 146 kr | 102 856 kr | −2 212 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 858 139 kr | 736 000 kr | 842 545 kr | 763 016 kr | 771 185 kr | 746 004 kr | 722 374 kr |
| EBITDA | 586 875 kr | 497 642 kr | 601 489 kr | 519 377 kr | 285 423 kr | 162 856 kr | 57 788 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 1 011 414 kr | 1 003 833 kr | 970 471 kr | 936 141 kr | 924 149 kr | 854 014 kr | 886 715 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 27 253 kr | 0 kr | 120 140 kr | 936 141 kr | 924 149 kr | 854 014 kr | 886 715 kr |
| Personalkostnader | 271 264 kr | 238 358 kr | 241 056 kr | 243 639 kr | 485 762 kr | 583 148 kr | 664 586 kr |
| Av- och nedskrivningar | 81 218 kr | 81 218 kr | 162 178 kr | 106 480 kr | 134 277 kr | 60 000 kr | 60 000 kr |
| Rörelseresultat | 505 657 kr | 416 424 kr | 439 311 kr | 412 897 kr | 151 146 kr | 102 856 kr | −2 212 kr |
| Räntekostnader | 15 138 kr | 20 984 kr | 30 900 kr | 13 571 kr | 2 291 kr | 288 kr | 129 kr |
| Resultat efter fin. poster | 490 519 kr | 395 411 kr | 408 411 kr | 400 171 kr | 148 855 kr | 102 568 kr | −2 083 kr |
| Skatt | 101 477 kr | 82 049 kr | 84 970 kr | 82 690 kr | 30 691 kr | 22 009 kr | 19 486 kr |
| Årets resultat | 389 042 kr | 313 362 kr | 323 441 kr | 317 481 kr | 118 164 kr | 80 559 kr | 68 431 kr |
| Utdelning (beslutad) | 300 000 kr | 300 000 kr | 340 000 kr | 300 000 kr | 115 000 kr | 80 000 kr | 75 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 300 000 kr | 340 000 kr | 300 000 kr | 115 000 kr | 80 000 kr | 75 000 kr | 50 000 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 1 014 294 kr | 947 448 kr | 1 031 522 kr | 924 632 kr | 616 242 kr | 306 697 kr | 395 817 kr |
| Anläggningstillgångar | 253 670 kr | 334 888 kr | 416 106 kr | 380 940 kr | 297 110 kr | 60 000 kr | 120 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 760 624 kr | 612 560 kr | 615 416 kr | 543 692 kr | 319 132 kr | 246 697 kr | 275 817 kr |
| Kassa och bank | 720 779 kr | 574 878 kr | 580 434 kr | 512 927 kr | 297 572 kr | 211 171 kr | 96 872 kr |
| Eget kapital | 527 598 kr | 438 556 kr | 465 193 kr | 441 752 kr | 239 270 kr | 201 106 kr | 195 547 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 18 556 kr | 5 194 kr | 21 752 kr | 4 270 kr | 1 106 kr | 547 kr | 7 116 kr |
| Långfristiga skulder | 236 409 kr | 274 966 kr | 340 041 kr | 301 868 kr | 254 013 kr | , | , |
| Kortfristiga skulder | 250 287 kr | 233 926 kr | 226 288 kr | 181 012 kr | 122 959 kr | 105 591 kr | 200 270 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Egma Revision AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →