Mäklarbyrån Råhnevall Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556472-1065 · Aktiebolag · Uddevalla · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen minskade 48 % till 588 tkr 2025. Rörelsemarginalen var -22 %, soliditeten 34 %, 1 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 48,2 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -21,9 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 34,4 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 34,4 % | 39,4 % | 35,8 % | 41,1 % | 37,1 % | 56,7 % | 57,9 % |
| Rörelsemarginal | −21,9 % | 47,3 % | 35,1 % | 21,3 % | 20,0 % | 38,7 % | 31,9 % |
| Vinstmarginal | −27,5 % | 51,2 % | 35,9 % | 21,6 % | 20,2 % | 38,9 % | 71,7 % |
| Kassalikviditet | 7,25 | 8,58 | 4,04 | 5,69 | 3,54 | 8,27 | 4,20 |
| Skuldsättningsgrad | 0,33 | 0,16 | 0,64 | 0,38 | 0,69 | 0,21 | 0,41 |
| Avkastning eget kapital | −36,0 % | 88,6 % | 122,9 % | 67,6 % | 52,6 % | 70,3 % | 108,6 % |
| Avkastning totalt kapital | −12,3 % | 35,0 % | 44,0 % | 27,8 % | 19,6 % | 40,0 % | 62,9 % |
| Personalkostnad / anställd | 341 138 kr | 203 334 kr | 545 455 kr | 494 263 kr | 483 286 kr | 764 298 kr | 867 548 kr |
| Omsättning / anställd | 588 118 kr | 1 134 520 kr | 1 174 763 kr | 869 097 kr | 798 029 kr | 1 754 689 kr | 1 696 017 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −128 889 kr | 536 768 kr | 412 644 kr | 185 110 kr | 159 934 kr | 678 910 kr | 540 461 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 235 277 kr | 749 854 kr | 958 099 kr | 679 373 kr | 643 220 kr | 1 443 208 kr | 1 408 009 kr |
| EBITDA | −105 861 kr | 546 520 kr | 825 288 kr | 370 220 kr | 319 867 kr | 678 910 kr | 540 461 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 588 118 kr | 1 134 520 kr | 2 349 526 kr | 1 738 194 kr | 1 596 057 kr | 1 754 689 kr | 1 696 017 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 588 118 kr | 1 134 520 kr | 2 349 526 kr | 1 738 194 kr | 0 kr | 20 230 kr | 1 696 017 kr |
| Personalkostnader | 341 138 kr | 203 334 kr | 1 090 909 kr | 988 525 kr | 966 572 kr | 764 298 kr | 867 548 kr |
| Av- och nedskrivningar | 23 028 kr | 9 752 kr | , | , | , | , | , |
| Rörelseresultat | −128 889 kr | 536 768 kr | 825 288 kr | 370 220 kr | 319 867 kr | 678 910 kr | 540 461 kr |
| Räntekostnader | 276 kr | 1 772 kr | 84 kr | 236 kr | 1 695 kr | 1 350 kr | 787 kr |
| Resultat efter fin. poster | −161 977 kr | 580 569 kr | 843 757 kr | 376 300 kr | 321 919 kr | 682 670 kr | 1 215 308 kr |
| Skatt | 21 994 kr | 104 629 kr | 132 690 kr | 86 707 kr | 53 541 kr | 115 703 kr | 90 649 kr |
| Årets resultat | 6 029 kr | 368 940 kr | 501 067 kr | 318 593 kr | 188 378 kr | 386 967 kr | 984 659 kr |
| Utdelning (beslutad) | 322 400 kr | 211 450 kr | 400 000 kr | 371 000 kr | 374 000 kr | 272 000 kr | 535 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 211 450 kr | 400 000 kr | 371 000 kr | 374 000 kr | 547 000 kr | 535 000 kr | 330 000 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 1 310 299 kr | 1 663 368 kr | 1 919 124 kr | 1 353 036 kr | 1 648 995 kr | 1 711 475 kr | 1 932 428 kr |
| Anläggningstillgångar | 235 735 kr | 755 390 kr | 150 000 kr | 150 000 kr | 150 000 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 074 564 kr | 907 978 kr | 1 769 124 kr | 1 203 036 kr | 1 498 995 kr | 1 711 475 kr | 1 932 428 kr |
| Kassa och bank | 1 069 633 kr | 880 733 kr | 1 277 753 kr | 1 071 932 kr | 1 117 339 kr | 1 675 636 kr | 1 556 213 kr |
| Eget kapital | 450 140 kr | 655 561 kr | 686 621 kr | 556 554 kr | 611 961 kr | 970 583 kr | 1 118 616 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 324 111 kr | 166 621 kr | 65 554 kr | 117 961 kr | 303 583 kr | 463 616 kr | 13 957 kr |
| Kortfristiga skulder | 148 159 kr | 105 807 kr | 437 503 kr | 211 482 kr | 423 034 kr | 206 892 kr | 459 812 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Mäklarbyrån Råhnevall Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →