Aktiebolaget Hattasken, nyckeltal och bokslut
556472-0232 · Aktiebolag · SNI 68201 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Omsättningen minskade 5 % till 3 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 35 %, soliditeten 55 %.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 4,6 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 35,4 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 54,6 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 54,6 % | 48,6 % | 41,4 % | 39,2 % | 39,5 % | 47,2 % |
| Rörelsemarginal | 35,4 % | 50,5 % | 43,9 % | 30,5 % | 2,1 % | 45,8 % |
| Vinstmarginal | 32,6 % | 70,8 % | 39,4 % | 29,8 % | 3,4 % | 49,1 % |
| Kassalikviditet | 2,52 | 3,13 | 3,84 | 2,07 | 1,91 | 0,97 |
| Skuldsättningsgrad | 0,83 | 1,06 | 1,41 | 1,55 | 1,53 | 1,12 |
| Avkastning eget kapital | 29,0 % | 62,0 % | 35,2 % | 26,6 % | 2,6 % | 38,3 % |
| Avkastning totalt kapital | 17,5 % | 32,2 % | 17,0 % | 11,8 % | 1,9 % | 18,6 % |
| EBITDA | 1 498 441 kr | 1 917 961 kr | 1 363 727 kr | 1 046 529 kr | 320 036 kr | 1 263 346 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 3 006 901 kr | 3 153 453 kr | 2 363 822 kr | 2 363 868 kr | 2 363 868 kr | 2 400 896 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 3 006 901 kr | 3 153 453 kr | 2 363 822 kr | 2 363 868 kr | 2 363 868 kr | 2 400 896 kr |
| Personalkostnader | 382 735 kr | 246 863 kr | 190 723 kr | 193 484 kr | 177 787 kr | , |
| Av- och nedskrivningar | 434 623 kr | 325 624 kr | 325 623 kr | 325 624 kr | 271 017 kr | 164 334 kr |
| Rörelseresultat | 1 063 818 kr | 1 592 337 kr | 1 038 104 kr | 720 905 kr | 49 019 kr | 1 099 012 kr |
| Räntekostnader | 103 744 kr | 153 406 kr | 153 300 kr | 88 912 kr | 64 878 kr | 36 996 kr |
| Resultat efter fin. poster | 980 269 kr | 2 232 386 kr | 931 172 kr | 704 767 kr | 79 301 kr | 1 180 015 kr |
| Skatt | 202 458 kr | 299 769 kr | 193 757 kr | 87 484 kr | 18 362 kr | 252 744 kr |
| Årets resultat | 777 811 kr | 1 932 617 kr | 737 415 kr | 617 283 kr | 60 939 kr | 927 271 kr |
| Utdelning (beslutad) | 1 400 000 kr | 1 000 000 kr | 980 000 kr | 500 000 kr | 600 000 kr | 112 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 1 000 000 kr | 980 000 kr | 740 000 kr | 1 000 000 kr | 112 000 kr | 2 400 000 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 6 181 473 kr | 7 405 356 kr | 6 386 474 kr | 6 754 052 kr | 7 674 231 kr | 6 530 673 kr |
| Anläggningstillgångar | 3 990 049 kr | 4 687 151 kr | 4 227 291 kr | 5 333 914 kr | 6 156 539 kr | 5 287 390 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 191 424 kr | 2 718 205 kr | 2 159 183 kr | 1 420 138 kr | 1 517 692 kr | 1 243 283 kr |
| Kassa och bank | 1 536 236 kr | 1 996 002 kr | 1 319 073 kr | 586 575 kr | 879 107 kr | 683 069 kr |
| Eget kapital | 3 375 932 kr | 3 598 121 kr | 2 645 504 kr | 2 648 089 kr | 3 030 806 kr | 3 081 867 kr |
| Aktiekapital | 350 000 kr | 350 000 kr | 350 000 kr | 350 000 kr | 350 000 kr | 350 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 178 121 kr | 1 245 504 kr | 1 488 089 kr | 1 610 806 kr | 2 549 867 kr | 1 734 596 kr |
| Långfristiga skulder | 1 936 232 kr | 2 938 768 kr | 3 178 804 kr | 3 418 840 kr | 3 849 676 kr | 2 170 412 kr |
| Kortfristiga skulder | 869 309 kr | 868 467 kr | 562 166 kr | 687 123 kr | 793 749 kr | 1 278 394 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Aktiebolaget Hattasken med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →