Yxe Gård Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556471-7212 · Aktiebolag · SNI 49410 Vägtransport, godstrafik
Omsättningen växte 1 % till 2,5 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 6 %, soliditeten 64 %, 1 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 1,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 5,7 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 63,8 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 63,8 % | 41,9 % | 26,3 % | 18,1 % | 13,5 % | 9,7 % |
| Rörelsemarginal | 5,7 % | 14,5 % | 7,7 % | 7,5 % | 5,4 % | −3,1 % |
| Vinstmarginal | 4,9 % | 12,5 % | 4,4 % | 6,5 % | 3,3 % | −5,6 % |
| Kassalikviditet | 0,30 | 1,22 | 0,86 | 0,69 | 0,13 | 0,12 |
| Skuldsättningsgrad | 0,57 | 1,38 | 2,81 | 4,54 | 6,39 | 9,26 |
| Avkastning eget kapital | 11,7 % | 33,3 % | 17,3 % | 35,2 % | 19,5 % | −43,4 % |
| Avkastning totalt kapital | 8,8 % | 16,7 % | 7,9 % | 8,2 % | 4,7 % | −2,0 % |
| Personalkostnad / anställd | 597 026 kr | 536 770 kr | 527 923 kr | 564 186 kr | 525 513 kr | , |
| Omsättning / anställd | 2 485 488 kr | 2 457 650 kr | 2 406 759 kr | 2 746 636 kr | 1 937 654 kr | , |
| Rörelseresultat / anställd | 142 569 kr | 356 326 kr | 184 958 kr | 206 933 kr | 103 888 kr | , |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 027 645 kr | 1 192 146 kr | 1 009 981 kr | 1 077 961 kr | 932 191 kr | , |
| EBITDA | 430 619 kr | 655 376 kr | 482 058 kr | 513 775 kr | 406 678 kr | 267 994 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 2 485 488 kr | 2 457 650 kr | 2 406 759 kr | 2 746 636 kr | 1 937 654 kr | 2 043 550 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 65 425 kr | 73 806 kr | 119 706 kr | 132 146 kr | 350 808 kr | 386 772 kr |
| Personalkostnader | 597 026 kr | 536 770 kr | 527 923 kr | 564 186 kr | 525 513 kr | 505 151 kr |
| Av- och nedskrivningar | 288 050 kr | 299 050 kr | 297 100 kr | 306 842 kr | 302 790 kr | 330 885 kr |
| Rörelseresultat | 142 569 kr | 356 326 kr | 184 958 kr | 206 933 kr | 103 888 kr | −62 891 kr |
| Räntekostnader | 22 242 kr | 58 761 kr | 79 686 kr | 51 021 kr | 49 895 kr | 60 931 kr |
| Resultat efter fin. poster | 121 741 kr | 306 600 kr | 105 801 kr | 178 713 kr | 63 993 kr | −115 006 kr |
| Årets resultat | 121 741 kr | 306 600 kr | 105 801 kr | 178 713 kr | 63 993 kr | −115 006 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 1 633 095 kr | 2 192 910 kr | 2 334 221 kr | 2 809 119 kr | 2 430 852 kr | 2 716 877 kr |
| Anläggningstillgångar | 1 142 087 kr | 1 424 178 kr | 1 723 228 kr | 1 919 828 kr | 1 831 670 kr | 2 096 460 kr |
| Omsättningstillgångar | 491 008 kr | 768 732 kr | 610 993 kr | 889 291 kr | 599 182 kr | 620 417 kr |
| Varulager | 311 675 kr | 318 428 kr | 325 828 kr | 321 222 kr | 327 175 kr | 315 468 kr |
| Kassa och bank | 175 967 kr | 446 982 kr | 183 012 kr | 219 575 kr | 123 432 kr | 60 168 kr |
| Eget kapital | 1 041 622 kr | 919 881 kr | 613 281 kr | 507 479 kr | 328 766 kr | 264 774 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 799 881 kr | 493 281 kr | 387 480 kr | 208 766 kr | 144 773 kr | 259 780 kr |
| Långfristiga skulder | 0 kr | 905 370 kr | 1 388 000 kr | 1 477 121 kr | , | , |
| Kortfristiga skulder | 591 473 kr | 367 659 kr | 332 940 kr | 824 519 kr | 2 102 086 kr | 2 452 103 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | , |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Yxe Gård Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →