Lycksele Sport- & Dyktjänst Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556469-2571 · Aktiebolag · Lycksele · SNI 43999 Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Omsättningen växte 26 % till 20,4 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 26 %, soliditeten 60 %, 10 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 26,3 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 25,6 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 59,6 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 59,6 % | 29,0 % | 31,4 % | 28,4 % | 33,2 % | 33,7 % |
| Rörelsemarginal | 25,6 % | 16,7 % | −18,6 % | 7,4 % | 18,8 % | 16,4 % |
| Vinstmarginal | 25,6 % | 10,6 % | −18,7 % | 7,4 % | 18,8 % | 16,0 % |
| Kassalikviditet | 3,38 | 2,50 | 2,79 | 2,20 | 3,14 | 2,97 |
| Skuldsättningsgrad | 0,38 | 0,92 | 0,44 | 0,88 | 0,49 | 0,54 |
| Avkastning eget kapital | 64,6 % | 51,5 % | −48,1 % | 28,6 % | 69,8 % | 62,1 % |
| Avkastning totalt kapital | 38,5 % | 14,9 % | −15,0 % | 8,1 % | 23,2 % | 21,0 % |
| Personalkostnad / anställd | 675 978 kr | 682 343 kr | 636 735 kr | 665 318 kr | 653 346 kr | 599 248 kr |
| Omsättning / anställd | 2 044 713 kr | 1 619 398 kr | 823 509 kr | 1 535 832 kr | 1 424 494 kr | 1 456 824 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 522 892 kr | 269 660 kr | −153 407 kr | 113 982 kr | 267 609 kr | 238 701 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 266 843 kr | 1 030 030 kr | 563 449 kr | 850 583 kr | 956 398 kr | 863 648 kr |
| EBITDA | 5 908 651 kr | 3 476 867 kr | −732 857 kr | 2 037 916 kr | 3 333 576 kr | 2 644 000 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 20 447 133 kr | 16 193 983 kr | 8 235 093 kr | 16 894 149 kr | 15 669 438 kr | 14 568 244 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 164 187 kr | 280 636 kr | 308 792 kr | 286 901 kr | 243 750 kr | 301 840 kr |
| Personalkostnader | 6 759 776 kr | 6 823 434 kr | 6 367 345 kr | 7 318 495 kr | 7 186 801 kr | 5 992 483 kr |
| Av- och nedskrivningar | 679 728 kr | 780 272 kr | 801 212 kr | 784 117 kr | 389 881 kr | 256 987 kr |
| Rörelseresultat | 5 228 923 kr | 2 696 595 kr | −1 534 069 kr | 1 253 799 kr | 2 943 695 kr | 2 387 013 kr |
| Räntekostnader | 148 kr | 355 kr | 9 773 kr | 2 959 kr | 746 kr | 1 464 kr |
| Resultat efter fin. poster | 5 237 905 kr | 1 721 506 kr | −1 538 291 kr | 1 252 383 kr | 2 942 949 kr | 2 331 657 kr |
| Skatt | 1 578 979 kr | 287 711 kr | 0 kr | 465 078 kr | 403 539 kr | 334 036 kr |
| Årets resultat | 6 023 046 kr | 1 141 572 kr | 72 167 kr | 611 265 kr | 1 463 176 kr | 1 195 296 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | , | , | , | 1 000 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 1 250 000 kr | 1 000 000 kr | 1 250 000 kr | 2 500 000 kr | 1 000 000 kr | 1 000 000 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 13 612 674 kr | 11 537 794 kr | 10 180 675 kr | 15 424 914 kr | 12 704 783 kr | 11 119 732 kr |
| Anläggningstillgångar | 3 237 314 kr | 3 742 500 kr | 6 089 340 kr | 6 754 318 kr | 5 970 142 kr | 4 857 253 kr |
| Omsättningstillgångar | 10 375 360 kr | 7 795 294 kr | 4 091 335 kr | 8 670 596 kr | 6 734 641 kr | 6 262 479 kr |
| Varulager | 40 575 kr | 92 525 kr | 156 717 kr | 152 942 kr | 284 586 kr | 295 336 kr |
| Kassa och bank | 5 702 762 kr | 1 358 395 kr | 1 482 063 kr | 3 114 871 kr | 4 269 750 kr | 2 580 427 kr |
| Eget kapital | 8 113 530 kr | 3 340 484 kr | 3 198 912 kr | 4 376 745 kr | 4 215 764 kr | 3 752 588 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 970 484 kr | 2 078 912 kr | 3 006 746 kr | 3 645 481 kr | 2 632 588 kr | 2 437 292 kr |
| Långfristiga skulder | , | , | , | , | , | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 3 061 054 kr | 3 076 447 kr | 1 408 366 kr | 3 864 314 kr | 2 054 460 kr | 2 008 819 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 10 | 10 | 10 | 11 | 11 | 10 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Lycksele Sport- & Dyktjänst Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →