Asplunds Last Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556469-0187 · Aktiebolag · SNI 43120 Mark- och grundarbeten
Omsättningen växte 67 % till 5,4 mkr 2026. Rörelsemarginalen var 79 %, soliditeten 31 %, 0 anställda i snitt.
4 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 66,8 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 78,8 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 31,4 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||
| Soliditet | 31,4 % | 43,5 % | 36,1 % | 36,4 % |
| Rörelsemarginal | 78,8 % | 28,2 % | 55,8 % | 16,4 % |
| Vinstmarginal | 80,7 % | 24,7 % | 52,9 % | 12,7 % |
| Kassalikviditet | 1,10 | 1,24 | 0,98 | 0,65 |
| Skuldsättningsgrad | 1,26 | 0,64 | 1,10 | 1,10 |
| Avkastning eget kapital | 75,1 % | 17,9 % | 54,6 % | 10,9 % |
| Avkastning totalt kapital | 24,3 % | 9,4 % | 21,0 % | 5,5 % |
| EBITDA | 5 407 344 kr | 2 122 169 kr | 3 361 305 kr | 1 557 705 kr |
| Resultat | ||||
| Nettoomsättning | 5 361 959 kr | 3 214 503 kr | 4 323 603 kr | 2 730 061 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 801 935 kr | 311 315 kr | 318 749 kr | 333 888 kr |
| Personalkostnader | 30 180 kr | 31 051 kr | 18 500 kr | 8 620 kr |
| Av- och nedskrivningar | 1 182 001 kr | 1 214 677 kr | 948 592 kr | 1 109 608 kr |
| Rörelseresultat | 4 225 343 kr | 907 492 kr | 2 412 713 kr | 448 097 kr |
| Räntekostnader | 131 103 kr | 166 941 kr | 152 683 kr | 134 505 kr |
| Resultat efter fin. poster | 4 326 687 kr | 793 451 kr | 2 287 836 kr | 345 998 kr |
| Skatt | 389 852 kr | 134 287 kr | 314 526 kr | 84 451 kr |
| Årets resultat | 1 522 023 kr | 546 969 kr | 1 205 199 kr | 335 182 kr |
| Utdelning (beslutad) | 200 000 kr | 200 000 kr | 300 000 kr | 200 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 200 000 kr | 300 000 kr | 200 000 kr | 500 000 kr |
| Balans | ||||
| Summa tillgångar | 18 328 268 kr | 10 195 855 kr | 11 600 567 kr | 8 739 943 kr |
| Anläggningstillgångar | 13 387 417 kr | 9 272 531 kr | 10 648 418 kr | 7 997 077 kr |
| Omsättningstillgångar | 4 940 851 kr | 923 324 kr | 952 149 kr | 742 866 kr |
| Varulager | 52 056 kr | , | , | , |
| Kassa och bank | 1 503 710 kr | 394 582 kr | 323 123 kr | 47 419 kr |
| Eget kapital | 5 759 374 kr | 4 437 351 kr | 4 190 382 kr | 3 185 183 kr |
| Aktiekapital | 125 000 kr | 125 000 kr | 125 000 kr | 125 000 kr |
| Balanserat resultat | 4 102 267 kr | 3 755 298 kr | 2 850 099 kr | 2 714 917 kr |
| Långfristiga skulder | 2 801 656 kr | 2 098 324 kr | 3 633 988 kr | 2 380 914 kr |
| Kortfristiga skulder | 4 434 438 kr | 742 192 kr | 970 404 kr | 1 136 164 kr |
| Personal | ||||
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Asplunds Last Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →