Per Mellander Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556468-1129 · Aktiebolag · SNI 68201 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Omsättningen minskade 72 % till 305 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 84 %, soliditeten 80 %.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 72,3 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 84,4 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 79,6 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 79,6 % | 82,6 % | 85,5 % | 92,4 % | 85,6 % | 95,8 % | 95,9 % |
| Rörelsemarginal | 84,4 % | 96,0 % | 95,2 % | 94,1 % | 93,9 % | 90,3 % | 94,0 % |
| Vinstmarginal | 88,5 % | 97,3 % | 96,1 % | 94,2 % | 93,9 % | 92,5 % | 94,0 % |
| Kassalikviditet | 11,42 | 5,79 | 11,34 | 13,18 | 6,95 | 24,07 | 24,06 |
| Skuldsättningsgrad | 0,26 | 0,21 | 0,17 | 0,08 | 0,17 | 0,04 | 0,04 |
| Avkastning eget kapital | 38,9 % | 109,2 % | 99,6 % | 80,1 % | 84,9 % | 41,9 % | 74,5 % |
| Avkastning totalt kapital | 30,9 % | 90,1 % | 85,1 % | 74,0 % | 72,7 % | 40,2 % | 71,4 % |
| EBITDA | 257 891 kr | 1 057 758 kr | 624 012 kr | 266 036 kr | 391 503 kr | 124 279 kr | 227 225 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 305 399 kr | 1 101 781 kr | 655 530 kr | 282 611 kr | 417 080 kr | 136 049 kr | 239 205 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 305 399 kr | 1 101 781 kr | 655 530 kr | 282 611 kr | 417 080 kr | 136 049 kr | 239 205 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | , | , | , | 0 kr | 1 434 kr | 2 445 kr |
| Rörelseresultat | 257 891 kr | 1 057 758 kr | 624 012 kr | 266 036 kr | 391 503 kr | 122 845 kr | 224 780 kr |
| Räntekostnader | 20 kr | , | , | , | , | , | , |
| Resultat efter fin. poster | 270 248 kr | 1 071 793 kr | 629 689 kr | 266 079 kr | 391 503 kr | 125 820 kr | 224 780 kr |
| Skatt | 56 163 kr | 222 585 kr | 129 738 kr | 54 802 kr | 80 776 kr | 27 058 kr | 48 102 kr |
| Årets resultat | 214 085 kr | 849 208 kr | 499 951 kr | 211 277 kr | 310 727 kr | 98 762 kr | 176 678 kr |
| Utdelning (beslutad) | 400 000 kr | 500 000 kr | 500 000 kr | 200 000 kr | 340 000 kr | 150 000 kr | 100 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 500 000 kr | 500 000 kr | 200 000 kr | 340 000 kr | , | 100 000 kr | 200 000 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 874 157 kr | 1 188 933 kr | 739 532 kr | 359 644 kr | 538 580 kr | 313 365 kr | 314 603 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 1 434 kr |
| Omsättningstillgångar | 874 157 kr | 1 188 933 kr | 739 532 kr | 359 644 kr | 538 580 kr | 313 365 kr | 313 169 kr |
| Kassa och bank | 496 817 kr | 1 060 652 kr | 721 715 kr | 314 876 kr | 491 697 kr | 279 142 kr | 162 973 kr |
| Eget kapital | 695 595 kr | 981 510 kr | 632 302 kr | 332 351 kr | 461 074 kr | 300 347 kr | 301 586 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 361 510 kr | 12 302 kr | 12 351 kr | 1 074 kr | 180 347 kr | 81 586 kr | 4 908 kr |
| Långfristiga skulder | 102 018 kr | 2 018 kr | 42 018 kr | , | , | , | , |
| Kortfristiga skulder | 76 544 kr | 205 405 kr | 65 212 kr | 27 293 kr | 77 506 kr | 13 018 kr | 13 017 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Per Mellander Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →