RR:s Måleri & Golv Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556467-5386 · Aktiebolag · SNI 43341 Måleriarbeten
8 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtFör få år för att mäta tillväxt.
- LönsamhetRörelsemarginal saknas i bokslutet.
- Finansiell styrkaSoliditet 97,9 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||||
| Soliditet | 97,9 % | 97,9 % | 98,2 % | 98,1 % | 92,7 % | 92,9 % | 64,4 % | 58,5 % |
| Rörelsemarginal | , | , | 18,0 % | 29,3 % | 25,0 % | −25,9 % | 32,7 % | 23,5 % |
| Vinstmarginal | , | , | 18,4 % | 29,3 % | 25,0 % | −25,9 % | 32,7 % | 23,5 % |
| Kassalikviditet | 48,19 | 47,35 | 56,58 | 52,95 | 13,72 | 13,92 | 44,24 | 27,26 |
| Skuldsättningsgrad | 0,02 | 0,02 | 0,02 | 0,02 | 0,08 | 0,08 | 0,03 | 0,06 |
| Avkastning eget kapital | 1,8 % | −19,9 % | 8,2 % | 68,1 % | 49,0 % | −34,7 % | 67,6 % | 57,1 % |
| Avkastning totalt kapital | 1,7 % | −19,5 % | 8,0 % | 66,8 % | 45,4 % | −32,2 % | 43,6 % | 33,4 % |
| Personalkostnad / anställd | , | , | , | 183 988 kr | 315 408 kr | 298 440 kr | 318 961 kr | 321 728 kr |
| Omsättning / anställd | , | , | , | 483 000 kr | 579 767 kr | 323 601 kr | 638 669 kr | 600 143 kr |
| Rörelseresultat / anställd | , | , | , | 141 517 kr | 144 765 kr | −83 965 kr | 208 787 kr | 140 821 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | , | , | , | 325 504 kr | 464 328 kr | 218 630 kr | 531 902 kr | 466 704 kr |
| EBITDA | −3 070 kr | −78 320 kr | 35 487 kr | 283 033 kr | 297 839 kr | −159 620 kr | 425 883 kr | 289 951 kr |
| Resultat | ||||||||
| Nettoomsättning | , | 0 kr | 197 638 kr | 966 000 kr | 1 159 533 kr | 647 202 kr | 1 277 337 kr | 1 200 285 kr |
| Övriga rörelseintäkter | , | 0 kr | 197 638 kr | 0 kr | 4 000 kr | 647 202 kr | 1 277 337 kr | 1 200 285 kr |
| Personalkostnader | , | , | 0 kr | 367 975 kr | 630 816 kr | 596 880 kr | 637 921 kr | 643 456 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | , | , | 0 kr | 8 310 kr | 8 310 kr | 8 310 kr | 8 310 kr |
| Rörelseresultat | −3 070 kr | −78 320 kr | 35 487 kr | 283 033 kr | 289 529 kr | −167 930 kr | 417 573 kr | 281 641 kr |
| Räntekostnader | , | , | , | 0 kr | 122 kr | 10 kr | 207 kr | 0 kr |
| Resultat efter fin. poster | 6 715 kr | −73 855 kr | 36 365 kr | 283 033 kr | 289 435 kr | −167 939 kr | 417 366 kr | 281 641 kr |
| Skatt | , | 0 kr | 7 308 kr | 58 489 kr | 62 502 kr | 35 444 kr | 92 972 kr | 71 269 kr |
| Årets resultat | 6 715 kr | −73 855 kr | 29 057 kr | 224 544 kr | 226 933 kr | 116 617 kr | 324 394 kr | 247 372 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | 40 000 kr | , | 400 000 kr | 120 000 kr | 250 000 kr | 200 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | , | , | 400 000 kr | 120 000 kr | 250 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr |
| Balans | ||||||||
| Summa tillgångar | 385 485 kr | 378 771 kr | 452 626 kr | 423 569 kr | 637 492 kr | 520 931 kr | 958 773 kr | 843 099 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 8 310 kr | 16 620 kr | 24 930 kr |
| Omsättningstillgångar | 385 485 kr | 378 771 kr | 452 626 kr | 423 569 kr | 637 492 kr | 512 621 kr | 942 153 kr | 818 169 kr |
| Kassa och bank | 279 866 kr | 280 636 kr | 323 139 kr | 235 136 kr | 435 179 kr | 444 008 kr | 846 418 kr | 552 266 kr |
| Eget kapital | 377 485 kr | 370 771 kr | 444 626 kr | 415 569 kr | 591 025 kr | 484 092 kr | 617 476 kr | 493 082 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 250 770 kr | 324 626 kr | 295 569 kr | 71 025 kr | 244 092 kr | 247 475 kr | 173 082 kr | 125 710 kr |
| Kortfristiga skulder | 8 000 kr | 8 000 kr | 8 000 kr | 8 000 kr | 46 467 kr | 36 839 kr | 21 297 kr | 30 017 kr |
| Personal | ||||||||
| Medelantal anställda | , | , | , | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
- Årsredovisning 2018 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför RR:s Måleri & Golv Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →