Storholmen Larmteknik Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556465-8648 · Aktiebolag · SNI 43210 Elinstallationer
Omsättningen växte 1 % till 37 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 10 %, soliditeten 97 %.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 1,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 9,9 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 96,7 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 96,7 % | 87,8 % | 100,0 % | 74,2 % | 90,1 % | 90,9 % | 83,8 % |
| Rörelsemarginal | 9,9 % | 18,4 % | −402,4 % | 4,1 % | −3,7 % | −72,4 % | −288,8 % |
| Vinstmarginal | 10,0 % | 18,4 % | −402,3 % | 4,1 % | −3,9 % | −72,4 % | −291,8 % |
| Kassalikviditet | 15,42 | 4,10 | 545,48 | 1,81 | 2,36 | 7,57 | 5,40 |
| Skuldsättningsgrad | 0,03 | 0,14 | 0,00 | 0,35 | 0,11 | 0,10 | 0,19 |
| Avkastning eget kapital | 5,9 % | 11,6 % | −33,5 % | 4,2 % | −1,9 % | −32,2 % | −91,2 % |
| Avkastning totalt kapital | 5,7 % | 10,2 % | −33,5 % | 3,1 % | −1,6 % | −29,2 % | −75,7 % |
| EBITDA | 5 163 kr | 8 914 kr | −15 249 kr | 4 335 kr | 1 214 kr | −13 344 kr | −58 752 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 37 199 kr | 36 797 kr | 4 319 kr | 53 232 kr | 24 930 kr | 22 820 kr | 21 206 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 37 199 kr | 36 797 kr | 4 319 kr | 0 kr | 500 kr | 22 820 kr | 21 206 kr |
| Personalkostnader | , | , | , | , | , | , | 0 kr |
| Av- och nedskrivningar | 1 463 kr | 2 130 kr | 2 130 kr | 2 130 kr | 2 130 kr | 3 167 kr | 2 500 kr |
| Rörelseresultat | 3 700 kr | 6 784 kr | −17 379 kr | 2 205 kr | −916 kr | −16 511 kr | −61 252 kr |
| Räntekostnader | , | , | , | 0 kr | 60 kr | 0 kr | 625 kr |
| Resultat efter fin. poster | 3 705 kr | 6 784 kr | −17 374 kr | 2 205 kr | −976 kr | −16 511 kr | −61 877 kr |
| Årets resultat | 3 705 kr | 6 784 kr | −17 374 kr | 2 205 kr | −976 kr | −16 511 kr | −61 877 kr |
| Utdelning (utbetald) | 0 kr | , | , | , | , | , | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 64 474 kr | 66 821 kr | 51 889 kr | 70 790 kr | 55 847 kr | 56 460 kr | 80 966 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 1 463 kr | 3 593 kr | 5 723 kr | 7 853 kr | 17 483 kr | 10 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 64 475 kr | 65 357 kr | 48 295 kr | 65 067 kr | 47 994 kr | 38 977 kr | 70 966 kr |
| Varulager | 31 840 kr | 31 840 kr | 36 840 kr | 32 000 kr | 35 000 kr | , | , |
| Kassa och bank | 26 224 kr | 33 512 kr | 2 497 kr | 26 088 kr | 4 705 kr | 3 915 kr | 127 kr |
| Eget kapital | 62 357 kr | 58 652 kr | 51 868 kr | 52 541 kr | 50 336 kr | 51 312 kr | 67 823 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | −41 348 kr | −48 133 kr | −32 964 kr | −49 664 kr | −48 688 kr | −52 177 kr | 9 700 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 117 kr | 8 169 kr | 21 kr | 18 249 kr | 5 511 kr | 5 148 kr | 13 143 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | , | , | , | , | , | , | 0 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Storholmen Larmteknik Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →