Larssons Glas AB, nyckeltal och bokslut
556465-7145 · Aktiebolag · Luleå · SNI 43342 Glasmästeriarbeten
Omsättningen minskade 20 % till 12,8 mkr 2025. Rörelsemarginalen var -4 %, soliditeten 15 %, 9 anställda i snitt.
3 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 19,8 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -3,6 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 15,1 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Soliditet | 15,1 % | 20,2 % | 20,0 % |
| Rörelsemarginal | −3,6 % | 1,2 % | 1,7 % |
| Vinstmarginal | −4,2 % | 0,6 % | 2,5 % |
| Kassalikviditet | 1,29 | 1,38 | 1,58 |
| Skuldsättningsgrad | 5,61 | 3,95 | 4,00 |
| Avkastning eget kapital | −82,2 % | 7,7 % | 27,5 % |
| Avkastning totalt kapital | −10,2 % | 3,5 % | 7,1 % |
| Personalkostnad / anställd | 632 574 kr | 637 865 kr | 558 986 kr |
| Omsättning / anställd | 1 423 665 kr | 1 997 342 kr | 1 771 857 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −50 621 kr | 24 044 kr | 30 321 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 588 488 kr | 668 737 kr | 601 658 kr |
| EBITDA | −396 777 kr | 246 975 kr | 291 448 kr |
| Resultat | |||
| Nettoomsättning | 12 812 987 kr | 15 978 738 kr | 12 101 782 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 68 852 kr | 353 864 kr | 97 182 kr |
| Personalkostnader | 5 693 168 kr | 5 102 917 kr | 3 817 876 kr |
| Av- och nedskrivningar | 58 808 kr | 54 621 kr | 84 357 kr |
| Rörelseresultat | −455 585 kr | 192 354 kr | 207 091 kr |
| Räntekostnader | 96 693 kr | 116 336 kr | 88 364 kr |
| Resultat efter fin. poster | −543 024 kr | 92 765 kr | 305 080 kr |
| Skatt | , | , | 0 kr |
| Årets resultat | −543 024 kr | 92 765 kr | 305 080 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | , | 400 000 kr |
| Balans | |||
| Summa tillgångar | 4 366 726 kr | 5 965 897 kr | 5 551 564 kr |
| Anläggningstillgångar | 195 536 kr | 254 344 kr | 90 965 kr |
| Omsättningstillgångar | 4 171 190 kr | 5 711 553 kr | 5 460 599 kr |
| Varulager | 1 356 114 kr | 1 172 841 kr | 1 419 816 kr |
| Kassa och bank | 206 224 kr | 126 916 kr | 288 273 kr |
| Eget kapital | 661 006 kr | 1 204 030 kr | 1 111 265 kr |
| Aktiekapital | 300 000 kr | 300 000 kr | 300 000 kr |
| Balanserat resultat | 884 030 kr | 791 265 kr | 486 184 kr |
| Långfristiga skulder | 1 518 605 kr | 1 481 255 kr | 1 882 735 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 187 115 kr | 3 280 612 kr | 2 557 564 kr |
| Personal | |||
| Medelantal anställda | 9 | 8 | 6,83 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Larssons Glas AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →