Siljans Glasmästeri Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556465-6659 · Aktiebolag · Mora · SNI 43342 Glasmästeriarbeten
Omsättningen växte 29 % till 8,6 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 5 %, soliditeten 78 %, 3 anställda i snitt.
3 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 28,6 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 5,3 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 78,4 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Soliditet | 78,4 % | 79,7 % | 78,2 % |
| Rörelsemarginal | 5,3 % | −2,0 % | −0,4 % |
| Vinstmarginal | 6,0 % | −1,1 % | −0,3 % |
| Kassalikviditet | 4,82 | 4,63 | 4,57 |
| Skuldsättningsgrad | 0,24 | 0,24 | 0,25 |
| Avkastning eget kapital | 16,4 % | −2,6 % | −0,6 % |
| Avkastning totalt kapital | 12,9 % | −2,1 % | −0,4 % |
| Personalkostnad / anställd | 643 308 kr | 642 872 kr | 690 995 kr |
| Omsättning / anställd | 2 858 632 kr | 2 222 532 kr | 2 296 608 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 152 059 kr | −45 339 kr | −8 406 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 814 524 kr | 622 579 kr | 709 526 kr |
| EBITDA | 513 649 kr | −60 878 kr | 55 594 kr |
| Resultat | |||
| Nettoomsättning | 8 575 896 kr | 6 667 595 kr | 6 889 824 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 056 kr | 22 127 kr | 111 914 kr |
| Personalkostnader | 1 929 923 kr | 1 928 616 kr | 2 072 984 kr |
| Av- och nedskrivningar | 57 473 kr | 75 140 kr | 80 812 kr |
| Rörelseresultat | 456 176 kr | −136 018 kr | −25 218 kr |
| Räntekostnader | 168 kr | 176 kr | 339 kr |
| Resultat efter fin. poster | 514 494 kr | −73 663 kr | −20 335 kr |
| Skatt | 90 343 kr | 4 045 kr | 3 905 kr |
| Årets resultat | 313 451 kr | −36 708 kr | 5 760 kr |
| Utdelning (beslutad) | 1 200 000 kr | , | 690 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | 690 000 kr | 2 000 000 kr |
| Balans | |||
| Summa tillgångar | 4 000 236 kr | 3 540 115 kr | 4 537 875 kr |
| Anläggningstillgångar | 158 415 kr | 215 888 kr | 254 523 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 841 821 kr | 3 324 227 kr | 4 283 352 kr |
| Varulager | 181 131 kr | 171 656 kr | 281 793 kr |
| Kassa och bank | 1 640 575 kr | 1 576 709 kr | 2 083 361 kr |
| Eget kapital | 3 135 090 kr | 2 821 640 kr | 3 548 348 kr |
| Aktiekapital | 150 000 kr | 150 000 kr | 150 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 641 640 kr | 2 678 348 kr | 3 362 588 kr |
| Kortfristiga skulder | 759 146 kr | 680 475 kr | 876 527 kr |
| Personal | |||
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 3 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Siljans Glasmästeri Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →