S Karlsson Fastighets Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556465-5263 · Aktiebolag · SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Omsättningen växte 20 % till 1,8 mkr 2026. Rörelsemarginalen var 37 %, soliditeten 20 %.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 20,2 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 37,0 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 19,9 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 19,9 % | 18,3 % | 19,1 % | 26,5 % | 25,4 % | 26,3 % | 27,7 % |
| Rörelsemarginal | 37,0 % | 21,5 % | 43,2 % | 55,0 % | 45,6 % | 36,9 % | 45,3 % |
| Vinstmarginal | 14,5 % | −11,9 % | −4,2 % | 45,5 % | 33,2 % | 28,4 % | 38,0 % |
| Kassalikviditet | 0,11 | 0,10 | 0,05 | 1,42 | 1,15 | 1,61 | 1,82 |
| Skuldsättningsgrad | 3,98 | 4,48 | 4,23 | 2,78 | 2,94 | 2,80 | 2,61 |
| Avkastning eget kapital | 8,7 % | −6,1 % | −2,3 % | 36,8 % | 26,3 % | 20,4 % | 24,7 % |
| Avkastning totalt kapital | 4,4 % | 2,0 % | 4,4 % | 11,8 % | 9,1 % | 7,0 % | 8,1 % |
| EBITDA | 1 219 065 kr | 918 347 kr | 1 256 632 kr | 1 150 402 kr | 1 010 149 kr | 835 515 kr | 949 643 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 1 836 310 kr | 1 527 389 kr | 1 684 671 kr | 1 459 253 kr | 1 406 947 kr | 1 367 649 kr | 1 365 350 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 88 012 kr | 1 527 389 kr | 1 684 671 kr | 1 459 253 kr | 1 406 947 kr | 1 367 649 kr | 1 365 350 kr |
| Av- och nedskrivningar | 539 997 kr | 590 563 kr | 528 888 kr | 347 835 kr | 369 080 kr | 331 128 kr | 331 128 kr |
| Rörelseresultat | 679 068 kr | 327 784 kr | 727 744 kr | 802 567 kr | 641 069 kr | 504 387 kr | 618 515 kr |
| Räntekostnader | 414 385 kr | 511 232 kr | 799 871 kr | 139 339 kr | 174 220 kr | 115 478 kr | 100 068 kr |
| Resultat efter fin. poster | 266 111 kr | −181 626 kr | −71 468 kr | 663 541 kr | 466 849 kr | 388 909 kr | 518 447 kr |
| Skatt | 58 963 kr | 0 kr | 4 933 kr | 136 727 kr | 96 199 kr | 83 228 kr | 111 322 kr |
| Årets resultat | 112 148 kr | −181 626 kr | −76 401 kr | 526 814 kr | 370 650 kr | 305 681 kr | 407 125 kr |
| Utdelning (beslutad) | 200 000 kr | , | , | , | , | 500 000 kr | 500 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | , | 500 000 kr | 500 000 kr | 500 000 kr | 500 000 kr | 500 000 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 15 405 388 kr | 16 211 935 kr | 16 421 044 kr | 6 817 822 kr | 7 011 665 kr | 7 242 292 kr | 7 589 320 kr |
| Anläggningstillgångar | 14 993 240 kr | 15 791 979 kr | 16 209 822 kr | 6 034 011 kr | 6 411 846 kr | 6 478 926 kr | 6 810 054 kr |
| Omsättningstillgångar | 412 148 kr | 419 956 kr | 211 222 kr | 783 811 kr | 599 819 kr | 763 366 kr | 779 266 kr |
| Kassa och bank | 308 496 kr | 234 829 kr | 70 202 kr | 569 369 kr | 456 749 kr | 713 472 kr | 735 383 kr |
| Eget kapital | 3 072 865 kr | 2 960 717 kr | 3 142 342 kr | 1 805 285 kr | 1 778 471 kr | 1 907 821 kr | 2 102 140 kr |
| Aktiekapital | 250 000 kr | 250 000 kr | 250 000 kr | 250 000 kr | 250 000 kr | 250 000 kr | 250 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 660 717 kr | 2 842 342 kr | 2 918 743 kr | 978 471 kr | 1 107 821 kr | 1 302 140 kr | 1 395 015 kr |
| Långfristiga skulder | 8 344 997 kr | 8 856 110 kr | 9 230 541 kr | 4 460 000 kr | 4 710 000 kr | 4 860 000 kr | 5 060 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 3 892 526 kr | 4 395 108 kr | 4 048 161 kr | 552 537 kr | 523 194 kr | 474 471 kr | 427 180 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför S Karlsson Fastighets Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →