Fastighets Aktiebolag Plåttaket, nyckeltal och bokslut
556464-9514 · Aktiebolag · SNI 68201 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Omsättningen växte 5 % till 927 tkr 2026. Rörelsemarginalen var 452 %, soliditeten 65 %, 1 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 5,3 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 452,4 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 65,3 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 65,3 % | 2,2 % | 6,5 % | 7,5 % | 5,7 % | 13,9 % |
| Rörelsemarginal | 452,4 % | 9,4 % | −5,8 % | −29,2 % | −13,9 % | 8,8 % |
| Vinstmarginal | 445,6 % | 1,0 % | −8,6 % | −32,1 % | −15,9 % | 5,5 % |
| Kassalikviditet | 6,78 | 1,34 | 1,65 | 1,69 | 12,93 | 5,08 |
| Skuldsättningsgrad | 0,22 | 43,67 | 14,37 | 12,42 | 16,50 | 6,18 |
| Avkastning eget kapital | 148,6 % | 25,5 % | −67,5 % | −236,0 % | −196,9 % | 18,1 % |
| Avkastning totalt kapital | 98,5 % | 5,6 % | −3,0 % | −16,0 % | −9,8 % | 4,1 % |
| Personalkostnad / anställd | 37 278 kr | 37 278 kr | , | , | , | , |
| Omsättning / anställd | 927 367 kr | 880 894 kr | , | , | , | , |
| Rörelseresultat / anställd | 4 195 667 kr | 83 179 kr | , | , | , | , |
| Förädlingsvärde / anställd | 4 318 176 kr | 225 756 kr | , | , | , | , |
| EBITDA | 4 280 898 kr | 188 478 kr | 64 500 kr | −114 204 kr | 33 315 kr | 218 128 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 927 367 kr | 880 894 kr | 791 932 kr | 736 351 kr | 910 710 kr | 726 346 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 4 782 061 kr | 98 000 kr | 0 kr | 104 000 kr | 910 710 kr | 726 346 kr |
| Personalkostnader | 37 278 kr | 37 278 kr | 40 384 kr | 44 534 kr | 40 993 kr | 41 102 kr |
| Av- och nedskrivningar | 85 231 kr | 105 299 kr | 110 711 kr | 100 646 kr | 160 116 kr | 154 132 kr |
| Rörelseresultat | 4 195 667 kr | 83 179 kr | −46 211 kr | −214 850 kr | −126 801 kr | 63 996 kr |
| Räntekostnader | 63 182 kr | 74 674 kr | 21 954 kr | 21 308 kr | 18 347 kr | 24 317 kr |
| Resultat efter fin. poster | 4 132 514 kr | 8 557 kr | −68 165 kr | −236 158 kr | −145 148 kr | 39 679 kr |
| Skatt | 529 191 kr | , | 0 kr | 493 kr | , | , |
| Årets resultat | 2 747 025 kr | 8 557 kr | −68 165 kr | −236 651 kr | −145 148 kr | 39 679 kr |
| Utdelning (beslutad) | 640 100 kr | , | , | , | , | , |
| Återbetalt aktieägartillskott | 159 900 kr | , | , | , | , | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 4 257 624 kr | 1 497 475 kr | 1 551 229 kr | 1 342 946 kr | 1 290 345 kr | 1 571 880 kr |
| Anläggningstillgångar | 180 719 kr | 1 243 639 kr | 1 334 976 kr | 1 176 687 kr | 987 933 kr | 1 148 049 kr |
| Omsättningstillgångar | 4 076 905 kr | 253 836 kr | 216 253 kr | 166 259 kr | 302 412 kr | 423 831 kr |
| Varulager | 38 800 kr | 97 000 kr | , | , | , | , |
| Kassa och bank | 3 990 035 kr | 100 090 kr | 146 524 kr | 161 629 kr | 165 036 kr | 351 512 kr |
| Eget kapital | 2 780 546 kr | 33 521 kr | 100 911 kr | 100 076 kr | 73 726 kr | 218 876 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | −86 479 kr | −400 696 kr | −274 924 kr | 161 727 kr | 43 874 kr | 4 197 kr |
| Långfristiga skulder | 25 553 kr | 1 346 633 kr | 1 319 260 kr | 1 144 460 kr | 1 193 234 kr | 1 269 557 kr |
| Kortfristiga skulder | 595 227 kr | 117 321 kr | 131 058 kr | 98 410 kr | 23 385 kr | 83 447 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | , | , | , | , |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Fastighets Aktiebolag Plåttaket med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →