Loftahammargården Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556464-9449 · Aktiebolag · SNI 68203 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtFör få år för att mäta tillväxt.
- LönsamhetRörelsemarginal saknas i bokslutet.
- Finansiell styrkaSoliditet 54,2 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 54,2 % | 47,9 % | 41,9 % | 34,9 % | 38,8 % |
| Kassalikviditet | 12,28 | 12,52 | 8,63 | 5,61 | 6,08 |
| Skuldsättningsgrad | 0,07 | 0,07 | 0,10 | 0,16 | 0,13 |
| Avkastning eget kapital | 53,6 % | 66,2 % | 82,5 % | 106,6 % | 125,0 % |
| Avkastning totalt kapital | 29,0 % | 31,7 % | 34,5 % | 37,3 % | 48,5 % |
| EBITDA | 1 086 588 kr | 1 092 074 kr | 1 096 645 kr | 1 110 595 kr | 1 106 675 kr |
| Resultat | |||||
| Övriga rörelseintäkter | 1 200 000 kr | 1 200 000 kr | 1 200 000 kr | 1 200 000 kr | 1 200 000 kr |
| Av- och nedskrivningar | 23 075 kr | 23 075 kr | 23 075 kr | 23 075 kr | 23 075 kr |
| Rörelseresultat | 1 063 513 kr | 1 068 999 kr | 1 073 570 kr | 1 087 520 kr | 1 083 600 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 645 kr | 434 kr | 0 kr | 113 kr |
| Resultat efter fin. poster | 1 121 446 kr | 1 135 871 kr | 1 147 140 kr | 1 139 737 kr | 1 462 849 kr |
| Skatt | 268 883 kr | 253 489 kr | 255 192 kr | 220 698 kr | 227 772 kr |
| Årets resultat | 976 563 kr | 925 382 kr | 922 048 kr | 799 039 kr | 867 077 kr |
| Utdelning (beslutad) | 600 000 kr | 600 000 kr | 600 000 kr | 600 000 kr | 900 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 600 000 kr | 600 000 kr | 600 000 kr | 900 000 kr | 1 500 000 kr |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 3 862 988 kr | 3 583 307 kr | 3 323 664 kr | 3 058 979 kr | 3 015 541 kr |
| Anläggningstillgångar | 2 019 914 kr | 2 042 989 kr | 2 066 064 kr | 2 089 139 kr | 2 112 214 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 843 074 kr | 1 540 318 kr | 1 257 600 kr | 969 840 kr | 903 327 kr |
| Kassa och bank | 1 799 439 kr | 1 498 930 kr | 1 212 386 kr | 936 355 kr | 869 687 kr |
| Eget kapital | 2 092 960 kr | 1 716 397 kr | 1 391 015 kr | 1 068 967 kr | 1 169 928 kr |
| Aktiekapital | 160 000 kr | 160 000 kr | 160 000 kr | 160 000 kr | 160 000 kr |
| Balanserat resultat | 924 597 kr | 599 215 kr | 277 167 kr | 78 128 kr | 111 051 kr |
| Kortfristiga skulder | 150 128 kr | 123 010 kr | 145 749 kr | 173 012 kr | 148 613 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Loftahammargården Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →