Svensk Brasvärme AB, nyckeltal och bokslut
556463-3443 · Aktiebolag · SNI 43221 Värme- och sanitetsarbeten
Omsättningen minskade 19 % till 19,1 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 2 %, soliditeten 30 %, 4 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 19,2 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 2,5 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 30,5 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 30,5 % | 9,8 % | 63,1 % | 65,6 % | 76,2 % | 73,5 % |
| Rörelsemarginal | 2,5 % | 11,3 % | 4,0 % | 6,1 % | 8,4 % | −0,0 % |
| Vinstmarginal | 3,7 % | 12,5 % | 5,4 % | 6,6 % | 8,7 % | 0,3 % |
| Kassalikviditet | 1,05 | 0,90 | 2,31 | 2,90 | 4,36 | 3,26 |
| Skuldsättningsgrad | 1,76 | 8,29 | 0,49 | 0,42 | 0,24 | 0,33 |
| Avkastning eget kapital | 31,3 % | 194,8 % | 13,2 % | 14,3 % | 19,4 % | 0,5 % |
| Avkastning totalt kapital | 9,7 % | 19,1 % | 8,4 % | 9,4 % | 14,8 % | 0,4 % |
| Personalkostnad / anställd | 764 328 kr | 651 365 kr | 637 373 kr | 677 906 kr | 580 933 kr | 536 497 kr |
| Omsättning / anställd | 4 767 727 kr | 4 722 551 kr | 4 706 886 kr | 4 643 581 kr | 4 345 438 kr | 3 350 203 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 118 281 kr | 533 499 kr | 189 300 kr | 282 387 kr | 365 796 kr | −278 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 889 608 kr | 1 196 064 kr | 837 873 kr | 960 293 kr | 946 729 kr | 536 219 kr |
| EBITDA | 501 118 kr | 2 723 496 kr | 1 002 501 kr | 1 129 549 kr | 1 463 184 kr | −1 111 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 19 070 908 kr | 23 612 754 kr | 23 534 428 kr | 18 574 322 kr | 17 381 752 kr | 13 400 810 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 47 113 kr | 8 705 kr | 336 kr | 11 917 kr | 72 643 kr | 109 901 kr |
| Personalkostnader | 3 057 312 kr | 3 256 824 kr | 3 186 865 kr | 2 711 622 kr | 2 323 731 kr | 2 145 986 kr |
| Av- och nedskrivningar | 27 996 kr | 56 000 kr | 56 000 kr | , | , | , |
| Rörelseresultat | 473 122 kr | 2 667 496 kr | 946 501 kr | 1 129 549 kr | 1 463 184 kr | −1 111 kr |
| Räntekostnader | 16 199 kr | , | 0 kr | 96 kr | 194 kr | 463 kr |
| Resultat efter fin. poster | 700 954 kr | 2 959 173 kr | 1 265 156 kr | 1 225 434 kr | 1 520 799 kr | 36 473 kr |
| Skatt | 203 660 kr | 301 627 kr | 257 879 kr | 191 034 kr | 244 681 kr | 49 119 kr |
| Årets resultat | 720 867 kr | 1 166 675 kr | 979 277 kr | 725 283 kr | 894 994 kr | 169 864 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | 9 200 000 kr | , | , | , | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 7 356 333 kr | 15 515 885 kr | 15 133 042 kr | 13 060 800 kr | 10 297 045 kr | 9 462 439 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 168 000 kr | 224 000 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 7 356 333 kr | 15 347 885 kr | 14 909 042 kr | 13 060 800 kr | 10 297 045 kr | 9 462 439 kr |
| Varulager | 3 235 455 kr | 4 034 702 kr | 4 118 652 kr | 2 620 735 kr | 2 126 860 kr | 1 902 272 kr |
| Kassa och bank | 2 182 291 kr | 9 290 343 kr | 1 615 488 kr | 2 577 003 kr | 6 414 132 kr | 3 107 509 kr |
| Eget kapital | 2 240 244 kr | 1 519 377 kr | 9 552 702 kr | 8 573 426 kr | 7 848 143 kr | 6 953 149 kr |
| Aktiekapital | 300 000 kr | 300 000 kr | 300 000 kr | 300 000 kr | 300 000 kr | 300 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 189 377 kr | 22 702 kr | 8 243 425 kr | 7 518 143 kr | 6 623 149 kr | 6 453 285 kr |
| Kortfristiga skulder | 3 937 778 kr | 12 594 623 kr | 4 669 326 kr | 3 604 360 kr | 1 875 005 kr | 2 316 517 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 4 | 5 | 5 | 4 | 4 | 4 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Svensk Brasvärme AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →