Hyrfama AB, nyckeltal och bokslut
556462-9003 · Aktiebolag · SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Omsättningen växte 29 % till 2,6 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 79 %, soliditeten 43 %.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 29,0 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 79,4 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 42,6 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 42,6 % | 34,0 % | 42,3 % | 34,7 % | 24,7 % | 22,7 % |
| Rörelsemarginal | 79,4 % | 42,2 % | 63,4 % | 63,9 % | 50,4 % | 86,1 % |
| Vinstmarginal | 74,3 % | 32,3 % | 54,3 % | 55,5 % | 45,3 % | 79,6 % |
| Kassalikviditet | 5,24 | 5,74 | 5,86 | 4,63 | 3,12 | 9,28 |
| Skuldsättningsgrad | 1,25 | 1,94 | 1,36 | 1,88 | 2,94 | 3,40 |
| Avkastning eget kapital | 46,9 % | 23,1 % | 39,5 % | 34,8 % | 44,7 % | 101,9 % |
| Avkastning totalt kapital | 21,4 % | 10,3 % | 19,5 % | 13,9 % | 12,3 % | 25,1 % |
| EBITDA | 2 237 982 kr | 1 024 467 kr | 1 614 380 kr | 1 144 923 kr | 952 617 kr | 1 440 287 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 2 577 972 kr | 1 999 028 kr | 2 295 263 kr | 1 555 127 kr | 1 632 942 kr | 1 548 005 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 2 577 972 kr | 0 kr | 17 703 kr | 1 555 127 kr | 1 632 942 kr | 1 548 005 kr |
| Personalkostnader | 7 884 kr | , | , | , | , | , |
| Av- och nedskrivningar | 190 317 kr | 180 771 kr | 159 795 kr | 151 568 kr | 129 499 kr | 106 926 kr |
| Rörelseresultat | 2 047 665 kr | 843 696 kr | 1 454 585 kr | 993 355 kr | 823 118 kr | 1 333 361 kr |
| Räntekostnader | 137 167 kr | 201 064 kr | 208 268 kr | 129 541 kr | 83 514 kr | 101 089 kr |
| Resultat efter fin. poster | 1 914 393 kr | 645 535 kr | 1 246 388 kr | 863 857 kr | 739 604 kr | 1 232 272 kr |
| Skatt | 241 250 kr | 0 kr | 174 535 kr | 215 438 kr | 115 743 kr | 248 663 kr |
| Årets resultat | 1 283 143 kr | −354 465 kr | 671 853 kr | 826 319 kr | 445 961 kr | 983 609 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 9 574 385 kr | 8 233 057 kr | 7 447 129 kr | 7 149 547 kr | 6 698 699 kr | 5 320 572 kr |
| Anläggningstillgångar | 3 843 070 kr | 3 050 715 kr | 2 981 486 kr | 2 633 458 kr | 2 130 890 kr | 1 696 059 kr |
| Omsättningstillgångar | 5 731 315 kr | 5 182 342 kr | 4 465 643 kr | 4 516 089 kr | 4 567 809 kr | 3 624 513 kr |
| Kassa och bank | 796 127 kr | 148 485 kr | 481 163 kr | 660 834 kr | 63 928 kr | 1 115 107 kr |
| Eget kapital | 4 082 198 kr | 2 799 055 kr | 3 153 521 kr | 2 481 668 kr | 1 655 349 kr | 1 209 389 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 679 055 kr | 3 033 520 kr | 2 361 668 kr | 1 535 349 kr | 1 089 388 kr | 105 780 kr |
| Långfristiga skulder | 4 009 400 kr | 4 531 000 kr | 3 531 000 kr | 3 691 800 kr | 3 401 500 kr | 3 720 700 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 092 787 kr | 903 002 kr | 762 608 kr | 976 079 kr | 1 463 950 kr | 390 483 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Hyrfama AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →