Marstesus Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556462-2453 · Aktiebolag · SNI 68203 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtFör få år för att mäta tillväxt.
- LönsamhetRörelsemarginal saknas i bokslutet.
- Finansiell styrkaSoliditet -23,2 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Eget kapital var negativt vid bokslutet 2025.
- Soliditeten var -23,2 %, tunn buffert mot förluster.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | −23,2 % | −21,2 % | −19,0 % | −12,4 % | −7,0 % | 1,7 % | 2,9 % |
| Rörelsemarginal | , | , | , | , | , | 32,4 % | −238,2 % |
| Vinstmarginal | , | , | , | , | , | −50,2 % | −416,8 % |
| Kassalikviditet | 13,54 | 2,52 | 2,37 | 3,17 | 2,97 | 5,00 | 4,49 |
| Skuldsättningsgrad | −5,30 | −5,72 | −6,28 | −9,10 | −15,35 | 57,97 | 33,87 |
| Avkastning eget kapital | −0,8 % | 8,4 % | 31,9 % | 39,5 % | 125,5 % | −72,6 % | −137,3 % |
| Avkastning totalt kapital | 5,4 % | 5,0 % | 0,1 % | −1,9 % | −6,5 % | 0,8 % | −2,3 % |
| Personalkostnad / anställd | 244 045 kr | 240 857 kr | 368 284 kr | 141 054 kr | 156 134 kr | 267 030 kr | 344 765 kr |
| Omsättning / anställd | , | , | , | , | 0 kr | 59 732 kr | 23 510 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 99 981 kr | 102 467 kr | 753 kr | −20 383 kr | −75 370 kr | 19 356 kr | −55 994 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 401 671 kr | 400 969 kr | 426 682 kr | 143 753 kr | 103 845 kr | 332 548 kr | 334 933 kr |
| EBITDA | 157 626 kr | 160 112 kr | 58 398 kr | 5 397 kr | −104 577 kr | 65 518 kr | −9 832 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | , | , | , | , | 0 kr | 59 732 kr | 23 510 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 670 476 kr | 655 559 kr | 646 106 kr | 582 560 kr | 502 795 kr | 1 207 883 kr | 643 477 kr |
| Personalkostnader | 244 045 kr | 240 857 kr | 368 284 kr | 282 108 kr | 312 267 kr | 267 030 kr | 344 765 kr |
| Av- och nedskrivningar | 57 645 kr | 57 645 kr | 57 645 kr | 46 162 kr | 46 162 kr | 46 162 kr | 46 162 kr |
| Rörelseresultat | 99 981 kr | 102 467 kr | 753 kr | −40 765 kr | −150 739 kr | 19 356 kr | −55 994 kr |
| Räntekostnader | 96 552 kr | 138 654 kr | 127 810 kr | 65 070 kr | 52 891 kr | 49 366 kr | 42 007 kr |
| Resultat efter fin. poster | 3 441 kr | −36 167 kr | −125 569 kr | −105 765 kr | −203 630 kr | −30 010 kr | −98 001 kr |
| Skatt | , | , | , | , | , | , | 0 kr |
| Årets resultat | 3 441 kr | −36 167 kr | −125 569 kr | −105 765 kr | −203 630 kr | −30 010 kr | −98 001 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | , | , | , |
| Utdelning (utbetald) | , | , | , | , | , | , | 80 000 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 1 834 874 kr | 2 030 183 kr | 2 076 462 kr | 2 170 314 kr | 2 328 790 kr | 2 437 944 kr | 2 487 927 kr |
| Anläggningstillgångar | 1 387 492 kr | 1 445 137 kr | 1 502 782 kr | 1 503 008 kr | 1 549 170 kr | 1 595 332 kr | 1 641 494 kr |
| Omsättningstillgångar | 447 382 kr | 585 046 kr | 573 680 kr | 667 306 kr | 779 620 kr | 842 612 kr | 846 433 kr |
| Kassa och bank | 405 224 kr | 549 553 kr | 562 150 kr | 556 851 kr | 349 091 kr | 313 158 kr | 690 640 kr |
| Eget kapital | −426 346 kr | −429 787 kr | −393 620 kr | −268 051 kr | −162 287 kr | 41 343 kr | 71 353 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | −530 257 kr | −494 090 kr | −368 521 kr | −262 756 kr | −59 127 kr | −29 117 kr | 68 884 kr |
| Långfristiga skulder | 2 228 173 kr | 2 228 173 kr | 2 228 173 kr | 2 228 173 kr | 2 228 173 kr | 2 228 173 kr | 2 228 173 kr |
| Kortfristiga skulder | 33 047 kr | 231 797 kr | 241 909 kr | 210 192 kr | 262 904 kr | 168 428 kr | 188 401 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Marstesus Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →