Roslagens Gräv&Transport AB, nyckeltal och bokslut
556458-4588 · Aktiebolag · SNI 43120 Mark- och grundarbeten
Omsättningen växte 22 % till 331 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 84 %, soliditeten 58 %.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 22,3 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 83,9 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 58,1 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 58,1 % | 59,1 % | 69,0 % | 68,9 % | 82,7 % |
| Rörelsemarginal | 83,9 % | −57,5 % | −38,7 % | −18,2 % | 12,6 % |
| Vinstmarginal | 83,9 % | −57,3 % | −38,5 % | −18,2 % | 12,6 % |
| Kassalikviditet | 0,58 | 0,33 | 0,27 | 0,85 | 2,57 |
| Skuldsättningsgrad | 0,72 | 0,69 | 0,45 | 0,45 | 0,21 |
| Avkastning eget kapital | 42,7 % | −41,6 % | −24,6 % | −7,2 % | 14,1 % |
| Avkastning totalt kapital | 24,8 % | −24,6 % | −16,9 % | −5,0 % | 11,7 % |
| EBITDA | 436 571 kr | 207 kr | −12 076 kr | 61 292 kr | 148 398 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 331 378 kr | 271 065 kr | 337 081 kr | 262 784 kr | 790 208 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 256 000 kr | 0 kr | 10 000 kr | 50 000 kr | 790 208 kr |
| Personalkostnader | , | , | , | 0 kr | 7 516 kr |
| Av- och nedskrivningar | 158 600 kr | 156 100 kr | 118 267 kr | 109 000 kr | 49 000 kr |
| Rörelseresultat | 277 971 kr | −155 893 kr | −130 343 kr | −47 708 kr | 99 398 kr |
| Räntekostnader | 50 kr | 184 kr | 286 kr | 8 kr | 8 kr |
| Resultat efter fin. poster | 278 008 kr | −155 357 kr | −129 923 kr | −47 703 kr | 99 390 kr |
| Årets resultat | 278 008 kr | −155 357 kr | −129 923 kr | −47 703 kr | 99 390 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 0 kr | 0 kr | , | , |
| Utdelning (utbetald) | , | , | , | 0 kr | , |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 1 120 659 kr | 631 430 kr | 765 385 kr | 955 460 kr | 850 961 kr |
| Anläggningstillgångar | 848 533 kr | 546 133 kr | 702 233 kr | 702 500 kr | 473 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 272 126 kr | 85 297 kr | 63 152 kr | 252 960 kr | 377 961 kr |
| Kassa och bank | 210 526 kr | 72 997 kr | 6 958 kr | 121 273 kr | 349 695 kr |
| Eget kapital | 651 086 kr | 373 078 kr | 528 435 kr | 658 358 kr | 703 778 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 213 078 kr | 368 435 kr | 498 358 kr | 546 061 kr | 491 399 kr |
| Långfristiga skulder | , | , | , | , | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 469 573 kr | 258 352 kr | 236 950 kr | 297 102 kr | 147 183 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Roslagens Gräv&Transport AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →