T. Knutsson Bygg Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556457-4282 · Aktiebolag · SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
Omsättningen växte 33 % till 428 tkr 2026. Rörelsemarginalen var 33 %, soliditeten 94 %, 1 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 33,2 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 32,9 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 93,6 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 93,6 % | 76,4 % | 39,4 % | 54,1 % | 53,9 % | 58,8 % | 45,2 % |
| Rörelsemarginal | 32,9 % | −26,3 % | 20,8 % | 33,9 % | −9,4 % | 58,3 % | 8,2 % |
| Vinstmarginal | 40,5 % | −27,2 % | 20,8 % | 33,6 % | −10,0 % | 58,1 % | 4,0 % |
| Kassalikviditet | 14,92 | 3,90 | 14,16 | 20,39 | 8,91 | 37,97 | 8,41 |
| Skuldsättningsgrad | 0,07 | 0,31 | 0,18 | 0,09 | 0,20 | 0,04 | 0,26 |
| Avkastning eget kapital | 39,9 % | −29,4 % | 53,8 % | 69,3 % | −17,7 % | 95,8 % | 7,6 % |
| Avkastning totalt kapital | 38,3 % | −20,6 % | 21,6 % | 38,0 % | −8,9 % | 56,7 % | 4,4 % |
| Personalkostnad / anställd | 57 658 kr | 54 756 kr | 70 767 kr | 49 671 kr | 99 775 kr | 57 670 kr | 103 800 kr |
| Omsättning / anställd | 427 743 kr | 321 072 kr | 588 145 kr | 743 705 kr | 563 317 kr | 1 014 801 kr | 513 051 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 140 632 kr | −84 329 kr | 122 548 kr | 252 000 kr | −52 807 kr | 591 902 kr | 41 849 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 206 280 kr | −26 709 kr | 195 713 kr | 304 070 kr | 48 167 kr | 649 572 kr | 145 649 kr |
| EBITDA | 148 622 kr | −81 465 kr | 124 946 kr | 254 399 kr | −51 608 kr | 591 902 kr | 41 849 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 427 743 kr | 321 072 kr | 588 145 kr | 743 705 kr | 563 317 kr | 1 014 801 kr | 513 051 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 427 743 kr | 321 072 kr | 588 145 kr | 743 705 kr | 563 317 kr | 1 014 801 kr | 0 kr |
| Personalkostnader | 57 658 kr | 54 756 kr | 70 767 kr | 49 671 kr | 99 775 kr | 57 670 kr | 103 800 kr |
| Av- och nedskrivningar | 7 990 kr | 2 864 kr | 2 398 kr | 2 399 kr | 1 199 kr | , | , |
| Rörelseresultat | 140 632 kr | −84 329 kr | 122 548 kr | 252 000 kr | −52 807 kr | 591 902 kr | 41 849 kr |
| Räntekostnader | 3 949 kr | 7 361 kr | 2 485 kr | 3 056 kr | 3 635 kr | 4 283 kr | 5 553 kr |
| Resultat efter fin. poster | 173 319 kr | −87 412 kr | 122 378 kr | 249 778 kr | −56 352 kr | 589 930 kr | 20 461 kr |
| Skatt | 36 787 kr | 52 659 kr | 23 251 kr | 41 265 kr | 38 837 kr | 95 531 kr | 6 137 kr |
| Årets resultat | 136 532 kr | 169 929 kr | 62 127 kr | 142 513 kr | 101 811 kr | 346 399 kr | 5 324 kr |
| Utdelning (beslutad) | 200 000 kr | , | 100 000 kr | 195 000 kr | 100 000 kr | 400 000 kr | , |
| Utdelning (utbetald) | , | 100 000 kr | 195 000 kr | 100 000 kr | 400 000 kr | , | 250 000 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 463 375 kr | 389 030 kr | 577 790 kr | 665 507 kr | 589 765 kr | 1 047 546 kr | 596 499 kr |
| Anläggningstillgångar | 23 096 kr | 31 086 kr | 5 996 kr | 8 394 kr | 10 793 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 440 279 kr | 357 944 kr | 571 794 kr | 657 113 kr | 578 972 kr | 1 047 546 kr | 596 499 kr |
| Kassa och bank | 34 473 kr | 27 660 kr | 48 284 kr | 12 145 kr | 6 584 kr | 79 634 kr | 273 254 kr |
| Eget kapital | 433 871 kr | 297 339 kr | 227 410 kr | 360 283 kr | 317 770 kr | 615 960 kr | 269 560 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 177 339 kr | 7 410 kr | 45 283 kr | 97 770 kr | 95 959 kr | 149 561 kr | 144 236 kr |
| Kortfristiga skulder | 29 504 kr | 91 691 kr | 40 380 kr | 32 224 kr | 64 995 kr | 27 586 kr | 70 939 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför T. Knutsson Bygg Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →