Svalt 93 Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556456-7500 · Aktiebolag · SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Omsättningen växte 10 % till 35 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 1 %, soliditeten 33 %.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 10,0 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 0,8 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 33,2 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 33,2 % | 34,5 % | 47,9 % | 51,4 % | 50,4 % |
| Rörelsemarginal | 0,8 % | 29,2 % | , | 61,2 % | 33,5 % |
| Vinstmarginal | −5,6 % | 22,0 % | , | 16,8 % | 22,7 % |
| Kassalikviditet | 1,40 | 0,14 | 0,02 | 0,02 | 0,08 |
| Skuldsättningsgrad | 2,01 | 1,89 | 1,08 | 0,94 | 0,99 |
| Avkastning eget kapital | −0,3 % | 1,2 % | −7,4 % | 2,5 % | 11,3 % |
| Avkastning totalt kapital | 0,0 % | 0,5 % | −2,8 % | 4,8 % | 8,4 % |
| EBITDA | 270 kr | 9 352 kr | −35 700 kr | 59 964 kr | 106 193 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 35 200 kr | 32 000 kr | 0 kr | 97 950 kr | 316 920 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 2 420 kr | 32 000 kr | 0 kr | 97 950 kr | 316 920 kr |
| Rörelseresultat | 270 kr | 9 352 kr | −35 700 kr | 59 964 kr | 106 193 kr |
| Räntekostnader | 2 240 kr | 2 312 kr | 8 823 kr | 43 526 kr | 34 116 kr |
| Resultat efter fin. poster | −1 970 kr | 7 040 kr | −44 523 kr | 16 438 kr | 72 077 kr |
| Skatt | , | , | 0 kr | 2 682 kr | 15 703 kr |
| Årets resultat | 2 030 kr | 7 040 kr | −44 523 kr | 9 756 kr | 56 374 kr |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 1 837 023 kr | 1 759 105 kr | 1 252 674 kr | 1 254 426 kr | 1 261 600 kr |
| Anläggningstillgångar | 1 751 000 kr | 1 751 000 kr | 1 251 000 kr | 1 251 000 kr | 1 251 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 86 023 kr | 8 105 kr | 1 674 kr | 3 426 kr | 10 600 kr |
| Kassa och bank | 534 kr | 764 kr | 1 500 kr | 3 376 kr | 10 600 kr |
| Eget kapital | 609 557 kr | 607 527 kr | 600 487 kr | 645 010 kr | 635 254 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 506 527 kr | 499 487 kr | 544 010 kr | 534 254 kr | 477 880 kr |
| Långfristiga skulder | 1 166 146 kr | 1 091 333 kr | 544 105 kr | 409 695 kr | 487 415 kr |
| Kortfristiga skulder | 61 320 kr | 56 245 kr | 104 082 kr | 195 721 kr | 138 931 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Svalt 93 Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →