GS Energikonstruktion Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556456-5488 · Aktiebolag · SNI 43221 Värme- och sanitetsarbeten
Omsättningen minskade 64 % till 195 tkr 2026. Rörelsemarginalen var -79 %, soliditeten 99 %, 1 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 64,3 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -78,9 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 99,4 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2024.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 99,4 % | 90,0 % | 14,5 % | 18,6 % | 21,2 % |
| Rörelsemarginal | −78,9 % | 664,3 % | 19,4 % | −32,4 % | −68,2 % |
| Vinstmarginal | 22,1 % | 681,6 % | 37,5 % | 70,0 % | 74,7 % |
| Kassalikviditet | 78,96 | 113,66 | 6,25 | 4,25 | 6,63 |
| Skuldsättningsgrad | 0,01 | 0,11 | 0,82 | 0,54 | 0,37 |
| Avkastning eget kapital | 1,1 % | 94,0 % | 46,2 % | 88,4 % | 71,0 % |
| Avkastning totalt kapital | 1,1 % | 84,6 % | 6,7 % | 16,4 % | 15,1 % |
| Personalkostnad / anställd | 116 475 kr | 3 341 109 kr | 385 928 kr | 1 098 909 kr | 801 947 kr |
| Omsättning / anställd | 194 596 kr | 545 058 kr | 832 253 kr | 1 049 502 kr | 612 151 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −153 513 kr | 3 620 875 kr | 161 751 kr | −340 447 kr | −417 473 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 12 962 kr | 7 011 984 kr | 597 679 kr | 808 462 kr | 384 474 kr |
| EBITDA | −103 513 kr | 3 670 875 kr | 211 751 kr | −290 447 kr | −417 473 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 194 596 kr | 545 058 kr | 832 253 kr | 1 049 502 kr | 612 151 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 194 596 kr | 545 058 kr | 0 kr | −7 099 kr | 0 kr |
| Personalkostnader | 116 475 kr | 3 341 109 kr | 385 928 kr | 1 098 909 kr | 801 947 kr |
| Av- och nedskrivningar | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | , |
| Rörelseresultat | −153 513 kr | 3 620 875 kr | 161 751 kr | −340 447 kr | −417 473 kr |
| Räntekostnader | , | , | 0 kr | 48 kr | 36 kr |
| Resultat efter fin. poster | 43 055 kr | 3 715 021 kr | 312 444 kr | 734 859 kr | 457 276 kr |
| Skatt | 9 014 kr | 56 596 kr | 117 024 kr | 147 592 kr | 75 871 kr |
| Årets resultat | 34 041 kr | 3 658 425 kr | 195 420 kr | 587 267 kr | 381 405 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 200 000 kr | 400 000 kr | 350 000 kr | 400 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 200 000 kr | 400 000 kr | 350 000 kr | 400 000 kr | 300 000 kr |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 3 810 805 kr | 4 391 472 kr | 4 677 258 kr | 4 472 175 kr | 3 033 968 kr |
| Anläggningstillgångar | 2 017 274 kr | 1 567 274 kr | 3 617 274 kr | 3 417 274 kr | 2 209 398 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 793 531 kr | 2 824 198 kr | 1 059 984 kr | 1 054 901 kr | 824 570 kr |
| Kassa och bank | 1 651 665 kr | 784 789 kr | 979 374 kr | 936 652 kr | 635 008 kr |
| Eget kapital | 3 787 787 kr | 3 953 746 kr | 676 658 kr | 831 237 kr | 643 970 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 3 633 746 kr | 175 321 kr | 361 238 kr | 123 970 kr | 142 565 kr |
| Långfristiga skulder | 305 kr | 412 878 kr | 385 989 kr | 197 573 kr | 115 691 kr |
| Kortfristiga skulder | 22 713 kr | 24 848 kr | 169 611 kr | 248 365 kr | 124 307 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför GS Energikonstruktion Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →