Slitebaden Fastigheter Nr 2 AB, nyckeltal och bokslut
556454-5886 · Aktiebolag · SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Omsättningen minskade 100 % till −2 kr 2025. Rörelsemarginalen var 11099050 %, soliditeten 98 %.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 100,0 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 11099050,0 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 97,6 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 97,6 % | 74,3 % | 64,1 % | 81,8 % | 94,4 % | 85,3 % | 95,2 % |
| Rörelsemarginal | 11099050,0 % | 11,8 % | −63,5 % | 2,5 % | 72,1 % | −29,9 % | −35,7 % |
| Vinstmarginal | 11258100,0 % | 11,2 % | −64,2 % | 2,6 % | 71,8 % | −30,0 % | −35,8 % |
| Kassalikviditet | 41,83 | 2,06 | 1,30 | 1,59 | 5,54 | 4,70 | 16,61 |
| Skuldsättningsgrad | 0,02 | 0,35 | 0,56 | 0,22 | 0,06 | 0,17 | 0,05 |
| Avkastning eget kapital | −225,0 % | 4,0 % | −25,6 % | 1,1 % | 21,9 % | −12,7 % | −30,3 % |
| Avkastning totalt kapital | −215,9 % | 3,8 % | −15,7 % | 0,9 % | 20,8 % | −10,8 % | −28,8 % |
| Personalkostnad / anställd | , | 4 920 kr | 4 644 kr | 4 522 kr | 23 158 kr | 2 922 kr | 96 488 kr |
| Omsättning / anställd | , | 75 094 kr | 81 131 kr | 109 166 kr | 76 980 kr | 83 392 kr | 188 367 kr |
| Rörelseresultat / anställd | , | 8 887 kr | −51 492 kr | 2 691 kr | 55 508 kr | −24 967 kr | −67 314 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | , | 13 807 kr | −46 848 kr | 7 213 kr | 78 666 kr | −22 045 kr | 29 174 kr |
| EBITDA | −221 981 kr | 8 887 kr | −51 492 kr | 2 691 kr | 55 508 kr | −24 967 kr | −67 314 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | −2 kr | 75 094 kr | 81 131 kr | 109 166 kr | 76 980 kr | 83 392 kr | 188 367 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 61 500 kr | 109 994 kr | 24 591 kr | 149 686 kr | 190 230 kr | 106 302 kr | 188 367 kr |
| Personalkostnader | 3 821 kr | 4 920 kr | 4 644 kr | 4 522 kr | 23 158 kr | 2 922 kr | 96 488 kr |
| Rörelseresultat | −221 981 kr | 8 887 kr | −51 492 kr | 2 691 kr | 55 508 kr | −24 967 kr | −67 314 kr |
| Räntekostnader | 3 842 kr | 2 430 kr | 2 342 kr | 95 kr | 248 kr | 20 kr | 71 kr |
| Resultat efter fin. poster | −225 162 kr | 8 410 kr | −52 095 kr | 2 808 kr | 55 260 kr | −24 985 kr | −67 385 kr |
| Årets resultat | −225 162 kr | 8 410 kr | −52 095 kr | 2 808 kr | 55 260 kr | −24 985 kr | −58 885 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | , | , | , | , | , | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 102 521 kr | 284 936 kr | 317 037 kr | 312 200 kr | 267 407 kr | 231 202 kr | 233 395 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 102 521 kr | 284 936 kr | 317 037 kr | 312 200 kr | 267 407 kr | 231 202 kr | 233 395 kr |
| Varulager | 0 kr | 204 000 kr | 169 100 kr | 225 640 kr | 185 120 kr | 71 870 kr | 48 960 kr |
| Kassa och bank | 98 653 kr | 76 789 kr | 74 954 kr | 73 287 kr | 78 140 kr | 133 915 kr | 170 919 kr |
| Eget kapital | 100 070 kr | 211 685 kr | 203 275 kr | 255 370 kr | 252 562 kr | 197 302 kr | 222 288 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 225 232 kr | 99 075 kr | 151 170 kr | 148 362 kr | 93 102 kr | 118 087 kr | 176 973 kr |
| Långfristiga skulder | 0 kr | 33 887 kr | 0 kr | 2 520 kr | , | , | , |
| Kortfristiga skulder | 2 451 kr | 39 363 kr | 113 762 kr | 54 310 kr | 14 845 kr | 33 900 kr | 11 107 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | , | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Slitebaden Fastigheter Nr 2 AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →