M. Wetterberg Sport Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556454-3105 · Aktiebolag · SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Omsättningen minskade 62 % till 18 tkr 2025. Rörelsemarginalen var -1369 %, soliditeten 99 %, 1 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 62,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -1369,5 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 98,9 %.
- Stabilitet0 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 98,9 % | 98,4 % | 96,9 % | 97,8 % | 98,3 % | 87,9 % | 99,5 % |
| Rörelsemarginal | −1369,5 % | −452,9 % | −274,8 % | −500,5 % | −487,9 % | −1,4 % | −2218,2 % |
| Vinstmarginal | −1068,8 % | −380,8 % | −229,6 % | −457,8 % | −185,5 % | −0,8 % | 3098,7 % |
| Kassalikviditet | 89,12 | 62,30 | 31,80 | 45,28 | 58,10 | 8,20 | 193,75 |
| Skuldsättningsgrad | 0,01 | 0,02 | 0,03 | 0,02 | 0,02 | 0,14 | 0,01 |
| Avkastning eget kapital | −31,7 % | −22,6 % | −18,4 % | −14,3 % | −3,0 % | −0,3 % | 25,3 % |
| Avkastning totalt kapital | −31,3 % | −22,3 % | −17,8 % | −14,0 % | −2,9 % | −0,2 % | 25,2 % |
| Personalkostnad / anställd | 91 275 kr | 52 553 kr | 82 929 kr | 92 375 kr | 783 kr | 164 252 kr | 95 085 kr |
| Omsättning / anställd | 18 082 kr | 47 752 kr | 78 799 kr | 36 396 kr | 21 443 kr | 498 349 kr | 11 239 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −247 627 kr | −216 264 kr | −216 530 kr | −182 179 kr | −104 615 kr | −6 770 kr | −249 300 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | −156 352 kr | −163 711 kr | −133 601 kr | −89 804 kr | −103 832 kr | 157 482 kr | −154 215 kr |
| EBITDA | −247 627 kr | −216 264 kr | −216 530 kr | −182 179 kr | −104 615 kr | −6 770 kr | −249 300 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 18 082 kr | 47 752 kr | 78 799 kr | 36 396 kr | 21 443 kr | 498 349 kr | 11 239 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 5 236 kr | 3 672 kr | 0 kr | 324 611 kr | 41 436 kr | 109 349 kr | 13 460 kr |
| Personalkostnader | 91 275 kr | 52 553 kr | 82 929 kr | 92 375 kr | 783 kr | 164 252 kr | 95 085 kr |
| Rörelseresultat | −247 627 kr | −216 264 kr | −216 530 kr | −182 179 kr | −104 615 kr | −6 770 kr | −249 300 kr |
| Resultat efter fin. poster | −193 265 kr | −181 820 kr | −180 957 kr | −166 637 kr | −39 777 kr | −3 895 kr | 348 262 kr |
| Årets resultat | −193 265 kr | −181 820 kr | −180 957 kr | −166 637 kr | −39 777 kr | −3 895 kr | 348 262 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 0 kr | 0 kr | , | , | , | , |
| Utdelning (utbetald) | , | , | , | , | , | , | 500 000 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 617 365 kr | 816 813 kr | 1 017 198 kr | 1 192 599 kr | 1 356 287 kr | 1 562 105 kr | 1 383 880 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 10 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 617 365 kr | 816 813 kr | 1 007 198 kr | 1 182 599 kr | 1 346 287 kr | 1 552 105 kr | 1 373 880 kr |
| Kassa och bank | 39 539 kr | 162 994 kr | 211 901 kr | 273 377 kr | 587 811 kr | 570 451 kr | 961 906 kr |
| Eget kapital | 610 438 kr | 803 703 kr | 985 524 kr | 1 166 480 kr | 1 333 117 kr | 1 372 894 kr | 1 376 789 kr |
| Aktiekapital | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr |
| Balanserat resultat | 583 703 kr | 765 524 kr | 946 481 kr | 1 113 117 kr | 1 152 894 kr | 1 156 789 kr | 808 527 kr |
| Kortfristiga skulder | 6 927 kr | 13 110 kr | 31 674 kr | 26 119 kr | 23 170 kr | 189 211 kr | 7 091 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför M. Wetterberg Sport Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →