Lars-Olof Johansson Måleri & Rostskydd Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556453-9319 · Aktiebolag · SNI 43341 Måleriarbeten
Omsättningen minskade 26 % till 3,9 mkr 2025. Rörelsemarginalen var -1 %, soliditeten 80 %, 5 anställda i snitt.
3 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 25,6 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -1,3 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 80,4 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Soliditet | 80,4 % | 75,8 % | 64,6 % |
| Rörelsemarginal | −1,3 % | 12,9 % | 15,1 % |
| Vinstmarginal | −1,4 % | 12,8 % | 15,0 % |
| Kassalikviditet | 4,25 | 3,46 | 2,45 |
| Skuldsättningsgrad | 0,24 | 0,32 | 0,55 |
| Avkastning eget kapital | −3,0 % | 32,5 % | 48,4 % |
| Avkastning totalt kapital | −2,2 % | 24,8 % | 31,5 % |
| Personalkostnad / anställd | 516 015 kr | 466 967 kr | 652 320 kr |
| Omsättning / anställd | 821 207 kr | 741 296 kr | 1 169 592 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −11 013 kr | 95 442 kr | 176 594 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 535 943 kr | 578 272 kr | 852 234 kr |
| EBITDA | 93 662 kr | 779 133 kr | 999 568 kr |
| Resultat | |||
| Nettoomsättning | 3 859 672 kr | 5 189 070 kr | 5 847 958 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 17 060 kr | 23 897 kr | 20 143 kr |
| Personalkostnader | 2 425 272 kr | 3 268 768 kr | 3 261 600 kr |
| Av- och nedskrivningar | 145 422 kr | 111 039 kr | 116 599 kr |
| Rörelseresultat | −51 760 kr | 668 094 kr | 882 969 kr |
| Räntekostnader | 3 376 kr | 5 828 kr | 3 886 kr |
| Resultat efter fin. poster | −53 145 kr | 662 409 kr | 879 124 kr |
| Skatt | 0 kr | 137 781 kr | 182 837 kr |
| Årets resultat | −53 145 kr | 524 628 kr | 696 286 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | 200 000 kr | 300 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 200 000 kr | 300 000 kr | 0 kr |
| Balans | |||
| Summa tillgångar | 2 222 787 kr | 2 690 826 kr | 2 807 348 kr |
| Anläggningstillgångar | 368 069 kr | 438 991 kr | 372 221 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 854 718 kr | 2 251 835 kr | 2 435 127 kr |
| Kassa och bank | 1 061 173 kr | 1 497 830 kr | 1 365 814 kr |
| Eget kapital | 1 786 275 kr | 2 039 421 kr | 1 814 793 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 719 421 kr | 1 394 793 kr | 998 507 kr |
| Långfristiga skulder | 0 kr | , | , |
| Kortfristiga skulder | 436 512 kr | 651 405 kr | 992 554 kr |
| Personal | |||
| Medelantal anställda | 4,7 | 7 | 5 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Lars-Olof Johansson Måleri & Rostskydd Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →