Gelhaar & Partners AB, nyckeltal och bokslut
556451-2811 · Aktiebolag · SNI 69102 Juridiska byråers verksamhet m.m.
Omsättningen växte 37 % till 142 tkr 2025. Rörelsemarginalen var -46 %, soliditeten 75 %.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 37,0 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -46,0 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 75,4 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 75,4 % | 79,7 % | 79,0 % | 70,1 % | 64,4 % | 69,1 % | 63,8 % |
| Rörelsemarginal | −46,0 % | −42,0 % | 60,4 % | 45,2 % | 28,7 % | 72,8 % | 71,4 % |
| Vinstmarginal | −46,6 % | −42,7 % | 60,2 % | 44,8 % | 27,8 % | 72,3 % | 70,6 % |
| Kassalikviditet | 4,07 | 4,93 | 5,85 | 3,35 | 2,81 | 3,24 | 2,77 |
| Skuldsättningsgrad | 0,33 | 0,25 | 0,22 | 0,43 | 0,55 | 0,45 | 0,57 |
| Avkastning eget kapital | −6,3 % | −4,0 % | 18,4 % | 14,2 % | 7,5 % | 41,2 % | 41,7 % |
| Avkastning totalt kapital | −4,7 % | −3,1 % | 14,6 % | 10,1 % | 5,0 % | 28,7 % | 26,9 % |
| EBITDA | −65 336 kr | −43 595 kr | 207 496 kr | 143 826 kr | 69 470 kr | 357 688 kr | 237 081 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 142 163 kr | 103 786 kr | 343 692 kr | 318 320 kr | 242 050 kr | 491 554 kr | 332 219 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 142 163 kr | 103 786 kr | 343 692 kr | 318 320 kr | 242 050 kr | 491 554 kr | 332 219 kr |
| Personalkostnader | 12 426 kr | , | 0 kr | 63 kr | 0 kr | 17 025 kr | 400 kr |
| Rörelseresultat | −65 336 kr | −43 595 kr | 207 496 kr | 143 826 kr | 69 470 kr | 357 688 kr | 237 081 kr |
| Räntekostnader | 1 028 kr | 763 kr | 684 kr | 2 467 kr | 2 218 kr | 2 338 kr | 2 481 kr |
| Resultat efter fin. poster | −66 273 kr | −44 356 kr | 206 814 kr | 142 747 kr | 67 252 kr | 355 350 kr | 234 600 kr |
| Skatt | 0 kr | 6 642 kr | 35 166 kr | 33 292 kr | 30 732 kr | 55 773 kr | 53 013 kr |
| Årets resultat | −66 273 kr | −37 714 kr | 115 648 kr | 109 455 kr | 36 520 kr | 299 577 kr | 181 587 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 1 386 015 kr | 1 394 533 kr | 1 423 558 kr | 1 438 001 kr | 1 396 151 kr | 1 248 052 kr | 882 015 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 386 015 kr | 1 394 533 kr | 1 423 558 kr | 1 438 001 kr | 1 396 151 kr | 1 248 052 kr | 882 015 kr |
| Kassa och bank | 524 kr | 340 kr | 18 603 kr | 10 053 kr | 3 296 kr | 5 957 kr | 55 824 kr |
| Eget kapital | 1 045 111 kr | 1 111 384 kr | 1 124 244 kr | 1 008 596 kr | 899 141 kr | 862 621 kr | 563 044 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 005 384 kr | 1 043 098 kr | 902 596 kr | 793 141 kr | 756 621 kr | 457 044 kr | 275 457 kr |
| Kortfristiga skulder | 340 904 kr | 283 149 kr | 243 314 kr | 429 405 kr | 497 010 kr | 385 431 kr | 318 971 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
- Årsredovisning 2018 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Gelhaar & Partners AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →