Martenssons Redovisning i Lomma AB, nyckeltal och bokslut
556450-4115 · Aktiebolag · SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Omsättningen växte 18 % till 686 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 6 %, soliditeten 79 %, 2 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 18,0 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 6,1 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 78,7 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 78,7 % | 76,9 % | 77,4 % | 69,7 % | 68,7 % | 79,9 % | 74,2 % |
| Rörelsemarginal | 6,1 % | 4,7 % | 4,8 % | 2,4 % | 45,4 % | 48,8 % | 8,8 % |
| Vinstmarginal | 6,2 % | 5,1 % | 4,9 % | 2,4 % | 45,4 % | 48,8 % | 8,8 % |
| Kassalikviditet | 4,78 | 4,41 | 4,50 | 3,34 | 4,39 | 4,97 | 3,88 |
| Skuldsättningsgrad | 0,27 | 0,30 | 0,29 | 0,43 | 0,33 | 0,25 | 0,35 |
| Avkastning eget kapital | 9,2 % | 6,9 % | 5,7 % | 2,8 % | 49,3 % | 41,1 % | 13,0 % |
| Avkastning totalt kapital | 7,3 % | 5,3 % | 4,4 % | 2,0 % | 33,9 % | 32,9 % | 9,7 % |
| Personalkostnad / anställd | 254 249 kr | 229 121 kr | 431 616 kr | 416 322 kr | , | 142 260 kr | 189 697 kr |
| Omsättning / anställd | 342 944 kr | 290 554 kr | 467 925 kr | 452 836 kr | , | 343 502 kr | 240 687 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 20 888 kr | 13 672 kr | 22 302 kr | 11 055 kr | , | 167 531 kr | 21 205 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 275 137 kr | 242 793 kr | 453 918 kr | 427 377 kr | , | 309 791 kr | 210 902 kr |
| EBITDA | 41 776 kr | 27 343 kr | 22 302 kr | 11 055 kr | 214 433 kr | 167 531 kr | 42 410 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 685 888 kr | 581 107 kr | 467 925 kr | 452 836 kr | 472 679 kr | 343 502 kr | 481 374 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 685 888 kr | 0 kr | 65 332 kr | 35 223 kr | −16 300 kr | 17 450 kr | −311 kr |
| Personalkostnader | 508 498 kr | 458 242 kr | 431 616 kr | 416 322 kr | 165 536 kr | 142 260 kr | 379 393 kr |
| Rörelseresultat | 41 776 kr | 27 343 kr | 22 302 kr | 11 055 kr | 214 433 kr | 167 531 kr | 42 410 kr |
| Räntekostnader | , | 0 kr | 172 kr | 121 kr | , | 0 kr | 8 kr |
| Resultat efter fin. poster | 42 557 kr | 29 421 kr | 22 945 kr | 10 960 kr | 214 433 kr | 167 531 kr | 42 402 kr |
| Skatt | 8 699 kr | 5 953 kr | 4 678 kr | 13 503 kr | 33 128 kr | 35 851 kr | 9 077 kr |
| Årets resultat | 33 858 kr | 23 468 kr | 18 267 kr | 51 065 kr | 127 697 kr | 131 680 kr | 33 325 kr |
| Utdelning (beslutad) | 80 000 kr | 0 kr | 0 kr | , | , | , | 50 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | , | , | 100 000 kr | 100 000 kr | 50 000 kr | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 586 219 kr | 556 062 kr | 522 471 kr | 553 510 kr | 633 387 kr | 509 567 kr | 438 515 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 586 219 kr | 556 062 kr | 522 471 kr | 553 510 kr | 633 387 kr | 509 567 kr | 438 515 kr |
| Kassa och bank | 259 305 kr | 276 550 kr | 245 578 kr | 220 896 kr | 367 368 kr | 375 204 kr | 162 257 kr |
| Eget kapital | 461 490 kr | 427 632 kr | 404 164 kr | 385 897 kr | 434 832 kr | 407 135 kr | 325 455 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 327 632 kr | 304 164 kr | 285 897 kr | 234 832 kr | 207 135 kr | 175 455 kr | 192 130 kr |
| Långfristiga skulder | 2 104 kr | 2 429 kr | 2 107 kr | 1 791 kr | 562 kr | , | , |
| Kortfristiga skulder | 122 625 kr | 126 001 kr | 116 200 kr | 165 822 kr | 144 385 kr | 102 432 kr | 113 060 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 1 | 1 | , | 1 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Martenssons Redovisning i Lomma AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →