Dale Industri AB, nyckeltal och bokslut
556449-6510 · Aktiebolag · SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Omsättningen minskade 8 % till 384 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 38 %, soliditeten 19 %.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 8,0 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 38,2 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 18,6 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 18,6 % | 19,2 % | 17,9 % | 18,0 % | 15,8 % | 16,2 % | 16,2 % |
| Rörelsemarginal | 38,2 % | 36,1 % | 98,4 % | 38,9 % | 19,1 % | 48,0 % | 19,7 % |
| Vinstmarginal | 2,6 % | 0,3 % | 29,1 % | 26,4 % | 0,6 % | 15,0 % | 1,6 % |
| Kassalikviditet | 0,04 | 0,09 | 0,19 | 0,08 | 0,27 | 1,64 | 0,84 |
| Skuldsättningsgrad | 4,37 | 4,20 | 4,58 | 4,56 | 5,32 | 5,17 | 5,19 |
| Avkastning eget kapital | 1,5 % | 0,2 % | 8,7 % | 26,0 % | 0,5 % | 6,4 % | 1,1 % |
| Avkastning totalt kapital | 4,2 % | 4,5 % | 5,3 % | 6,9 % | 2,6 % | 3,3 % | 2,3 % |
| EBITDA | 239 637 kr | 244 064 kr | 278 126 kr | 337 714 kr | 155 770 kr | 173 048 kr | 139 691 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 383 999 kr | 417 415 kr | 191 998 kr | 588 999 kr | 400 421 kr | 202 628 kr | 324 946 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 383 999 kr | 417 415 kr | 222 943 kr | 0 kr | 192 000 kr | 205 280 kr | 144 000 kr |
| Av- och nedskrivningar | 92 864 kr | 93 454 kr | 89 288 kr | 108 809 kr | 79 237 kr | 75 732 kr | 75 732 kr |
| Rörelseresultat | 146 773 kr | 150 610 kr | 188 838 kr | 228 905 kr | 76 533 kr | 97 316 kr | 63 959 kr |
| Räntekostnader | 136 631 kr | 150 019 kr | 133 056 kr | 73 438 kr | 74 201 kr | 67 104 kr | 58 866 kr |
| Resultat efter fin. poster | 9 813 kr | 1 152 kr | 55 814 kr | 155 502 kr | 2 332 kr | 30 332 kr | 5 093 kr |
| Skatt | 1 994 kr | 578 kr | 8 658 kr | 31 295 kr | 486 kr | 6 512 kr | 1 134 kr |
| Årets resultat | 7 819 kr | 574 kr | 47 156 kr | 124 207 kr | 1 846 kr | 23 820 kr | 3 959 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | , | , | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 3 509 429 kr | 3 356 921 kr | 3 596 694 kr | 3 324 993 kr | 2 992 695 kr | 2 911 981 kr | 2 771 394 kr |
| Anläggningstillgångar | 3 450 862 kr | 3 238 981 kr | 3 332 435 kr | 3 236 915 kr | 2 815 169 kr | 2 209 937 kr | 2 287 739 kr |
| Omsättningstillgångar | 58 567 kr | 117 940 kr | 264 259 kr | 88 078 kr | 177 526 kr | 702 044 kr | 483 655 kr |
| Kassa och bank | 15 947 kr | 4 944 kr | 37 kr | 12 804 kr | 1 940 kr | 106 370 kr | 39 kr |
| Eget kapital | 653 306 kr | 645 487 kr | 644 913 kr | 597 758 kr | 473 551 kr | 471 704 kr | 447 884 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 525 487 kr | 524 913 kr | 477 757 kr | 353 551 kr | 351 704 kr | 327 884 kr | 323 925 kr |
| Långfristiga skulder | 1 537 555 kr | 1 441 726 kr | 1 559 555 kr | 1 671 002 kr | 1 872 898 kr | 2 011 539 kr | 1 745 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 318 568 kr | 1 269 708 kr | 1 392 226 kr | 1 056 233 kr | 646 246 kr | 428 738 kr | 578 510 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Dale Industri AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →