Lidö Måleri AB, nyckeltal och bokslut
556447-7858 · Aktiebolag · SNI 43341 Måleriarbeten
Omsättningen växte 29 % till 748 tkr 2025. Rörelsemarginalen var -3 %, soliditeten 72 %.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 29,3 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -3,1 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 71,6 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 71,6 % | 82,4 % | 91,9 % | 86,1 % | 71,2 % | 68,3 % | 82,8 % |
| Rörelsemarginal | −3,1 % | 40,7 % | 43,8 % | 25,1 % | 37,9 % | 57,8 % | 30,0 % |
| Vinstmarginal | −3,1 % | 41,9 % | 45,5 % | 24,9 % | 37,9 % | 57,8 % | 178,8 % |
| Kassalikviditet | 3,52 | 5,68 | 12,37 | 7,19 | 3,47 | 3,15 | 5,82 |
| Skuldsättningsgrad | 0,40 | 0,21 | 0,09 | 0,16 | 0,40 | 0,46 | 0,21 |
| Avkastning eget kapital | −8,7 % | 51,2 % | 31,6 % | 24,5 % | 51,4 % | 66,6 % | 88,9 % |
| Avkastning totalt kapital | −5,8 % | 42,1 % | 29,1 % | 21,2 % | 36,7 % | 45,5 % | 73,7 % |
| Personalkostnad / anställd | , | , | 65 925 kr | 334 672 kr | 158 430 kr | 126 286 kr | 349 830 kr |
| Omsättning / anställd | , | , | 370 092 kr | 686 406 kr | 382 840 kr | 538 200 kr | 719 089 kr |
| Rörelseresultat / anställd | , | , | 162 105 kr | 172 190 kr | 145 068 kr | 311 072 kr | 215 780 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | , | , | 228 030 kr | 506 862 kr | 303 497 kr | 437 357 kr | 565 610 kr |
| EBITDA | −23 431 kr | 235 558 kr | 162 105 kr | 172 190 kr | 290 135 kr | 622 143 kr | 215 780 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 747 819 kr | 578 377 kr | 370 092 kr | 686 406 kr | 765 679 kr | 1 076 399 kr | 719 089 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 0 kr | 6 790 kr | 686 406 kr | 765 679 kr | 1 076 399 kr | 719 089 kr |
| Personalkostnader | 614 131 kr | 170 335 kr | 65 925 kr | 334 672 kr | 316 859 kr | 252 571 kr | 349 830 kr |
| Rörelseresultat | −23 431 kr | 235 558 kr | 162 105 kr | 172 190 kr | 290 135 kr | 622 143 kr | 215 780 kr |
| Räntekostnader | 1 713 kr | 0 kr | 450 kr | 991 kr | 320 kr | 2 kr | 15 kr |
| Resultat efter fin. poster | −23 307 kr | 242 092 kr | 168 226 kr | 171 202 kr | 289 815 kr | 622 141 kr | 1 285 900 kr |
| Skatt | 0 kr | 50 826 kr | 35 190 kr | 35 730 kr | 60 669 kr | 133 561 kr | 276 385 kr |
| Årets resultat | −23 307 kr | 191 266 kr | 133 036 kr | 135 472 kr | 229 146 kr | 488 580 kr | 1 009 515 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | 250 000 kr | 300 000 kr | , | 600 000 kr | 1 325 798 kr |
| Utdelning (utbetald) | 182 000 kr | 250 000 kr | 300 000 kr | 0 kr | 600 000 kr | , | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 374 370 kr | 574 397 kr | 578 812 kr | 811 893 kr | 791 258 kr | 1 368 343 kr | 1 745 532 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 374 370 kr | 574 397 kr | 578 812 kr | 811 893 kr | 791 258 kr | 1 368 343 kr | 1 745 532 kr |
| Kassa och bank | 289 658 kr | 565 054 kr | 566 128 kr | 802 930 kr | 569 815 kr | 960 674 kr | 1 696 131 kr |
| Eget kapital | 267 991 kr | 473 298 kr | 532 032 kr | 698 996 kr | 563 524 kr | 934 378 kr | 1 445 798 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 171 298 kr | 162 032 kr | 278 996 kr | 443 524 kr | 214 378 kr | 325 798 kr | 316 283 kr |
| Kortfristiga skulder | 106 379 kr | 101 099 kr | 46 779 kr | 112 897 kr | 227 734 kr | 433 965 kr | 299 734 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | , | , | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Lidö Måleri AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →