RANSTA FASTIGHETS Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556447-0002 · Aktiebolag · SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Omsättningen minskade 29 % till 473 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 24 %, soliditeten 87 %.
4 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 29,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 23,5 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 87,1 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||
| Soliditet | 87,1 % | 83,3 % | 79,2 % | 78,3 % |
| Rörelsemarginal | 23,5 % | 1,9 % | 31,0 % | 18,5 % |
| Vinstmarginal | 25,6 % | 3,1 % | 31,1 % | 18,4 % |
| Kassalikviditet | 14,16 | 24,69 | 19,36 | 15,19 |
| Skuldsättningsgrad | 0,05 | 0,03 | 0,05 | 0,05 |
| Avkastning eget kapital | 8,7 % | 1,5 % | 13,9 % | 9,3 % |
| Avkastning totalt kapital | 7,6 % | 1,3 % | 11,0 % | 7,3 % |
| EBITDA | 245 807 kr | 147 212 kr | 281 654 kr | 213 599 kr |
| Resultat | ||||
| Nettoomsättning | 472 521 kr | 666 512 kr | 636 007 kr | 699 210 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | −22 279 kr | 51 965 kr | 699 210 kr |
| Av- och nedskrivningar | 134 732 kr | 134 732 kr | 84 402 kr | 84 402 kr |
| Rörelseresultat | 111 075 kr | 12 480 kr | 197 252 kr | 129 197 kr |
| Räntekostnader | , | , | 0 kr | 200 kr |
| Resultat efter fin. poster | 120 999 kr | 20 658 kr | 197 816 kr | 128 997 kr |
| Skatt | 47 557 kr | 28 151 kr | 44 631 kr | 20 721 kr |
| Årets resultat | 173 442 kr | 72 507 kr | 153 185 kr | 78 276 kr |
| Utdelning (beslutad) | 153 000 kr | 122 400 kr | 153 000 kr | 122 400 kr |
| Utdelning (utbetald) | 122 400 kr | 153 000 kr | 122 400 kr | 122 400 kr |
| Balans | ||||
| Summa tillgångar | 1 600 286 kr | 1 611 830 kr | 1 798 619 kr | 1 778 825 kr |
| Anläggningstillgångar | 524 193 kr | 658 925 kr | 542 006 kr | 626 408 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 076 093 kr | 952 905 kr | 1 256 613 kr | 1 152 417 kr |
| Kassa och bank | 181 611 kr | 383 228 kr | 699 731 kr | 591 148 kr |
| Eget kapital | 1 394 271 kr | 1 343 229 kr | 1 423 723 kr | 1 392 938 kr |
| Aktiekapital | 136 000 kr | 136 000 kr | 136 000 kr | 136 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 057 629 kr | 1 107 522 kr | 1 107 338 kr | 1 151 462 kr |
| Kortfristiga skulder | 76 015 kr | 38 601 kr | 64 896 kr | 75 887 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför RANSTA FASTIGHETS Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →