Ulf Eliassons Måleri Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556446-8493 · Aktiebolag · Kiruna · SNI 43341 Måleriarbeten
Omsättningen minskade 4 % till 1,1 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 5 %, soliditeten 66 %, 1 anställda i snitt.
3 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 3,7 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 4,7 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 65,9 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Soliditet | 65,9 % | 54,9 % | 62,4 % |
| Rörelsemarginal | 4,7 % | 0,9 % | 17,0 % |
| Vinstmarginal | 4,3 % | 0,5 % | 16,7 % |
| Kassalikviditet | 4,53 | 2,92 | 6,88 |
| Skuldsättningsgrad | 0,33 | 0,61 | 0,23 |
| Avkastning eget kapital | 11,5 % | 1,6 % | 44,6 % |
| Avkastning totalt kapital | 8,4 % | 1,6 % | 28,3 % |
| Personalkostnad / anställd | 646 538 kr | 634 074 kr | 647 060 kr |
| Omsättning / anställd | 1 127 687 kr | 1 170 608 kr | 1 439 149 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 53 363 kr | 10 171 kr | 244 487 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 699 901 kr | 644 245 kr | 894 940 kr |
| EBITDA | 53 363 kr | 10 171 kr | 247 880 kr |
| Resultat | |||
| Nettoomsättning | 1 127 687 kr | 1 170 608 kr | 1 439 149 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 143 kr | 121 kr | 108 kr |
| Personalkostnader | 646 538 kr | 634 074 kr | 647 060 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | 0 kr | 3 393 kr |
| Rörelseresultat | 53 363 kr | 10 171 kr | 244 487 kr |
| Räntekostnader | 5 296 kr | 4 910 kr | 4 241 kr |
| Resultat efter fin. poster | 48 859 kr | 6 251 kr | 240 725 kr |
| Skatt | 10 969 kr | 29 322 kr | 70 460 kr |
| Årets resultat | 37 890 kr | 97 941 kr | 255 715 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | 250 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | 250 000 kr | , |
| Balans | |||
| Summa tillgångar | 646 342 kr | 705 871 kr | 865 198 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 646 342 kr | 705 871 kr | 865 198 kr |
| Varulager | 9 700 kr | 9 700 kr | 9 700 kr |
| Kassa och bank | 327 273 kr | 548 816 kr | 690 544 kr |
| Eget kapital | 425 742 kr | 387 852 kr | 539 911 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 267 852 kr | 169 911 kr | 164 196 kr |
| Kortfristiga skulder | 140 600 kr | 238 019 kr | 124 275 kr |
| Personal | |||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Ulf Eliassons Måleri Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →