Infracore Drilling AB, nyckeltal och bokslut
556445-2885 · Aktiebolag · SNI 43120 Mark- och grundarbeten
8 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtFör få år för att mäta tillväxt.
- LönsamhetRörelsemarginal saknas i bokslutet.
- Finansiell styrkaSoliditet 99,7 %.
- Stabilitet0 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Årets resultat 2026 var negativt.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||||
| Soliditet | 99,7 % | 100,0 % | 100,0 % | 99,9 % | 99,9 % | 50,2 % | 66,5 % | 16,4 % |
| Rörelsemarginal | , | , | , | 616150,0 % | 1417000,0 % | 20300,0 % | −161,1 % | 14,1 % |
| Vinstmarginal | , | , | , | 616100,0 % | −8900,0 % | −10500,0 % | −210,0 % | 0,5 % |
| Kassalikviditet | 334,94 | , | , | 1127,28 | 1285,26 | 2,01 | 13,29 | 0,93 |
| Skuldsättningsgrad | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,99 | 0,50 | 5,11 |
| Avkastning eget kapital | −2,0 % | −1,6 % | −1,6 % | −14,0 % | 0,1 % | 0,1 % | 86,7 % | 1,9 % |
| Avkastning totalt kapital | −2,0 % | −1,6 % | −1,6 % | −14,0 % | 0,6 % | 0,1 % | 57,7 % | 0,3 % |
| EBITDA | −1 650 kr | −1 360 kr | −1 360 kr | −12 323 kr | −14 170 kr | −203 kr | 161 079 kr | 45 935 kr |
| Resultat | ||||||||
| Nettoomsättning | , | , | , | −2 kr | −1 kr | −1 kr | −100 001 kr | 219 715 kr |
| Övriga rörelseintäkter | , | , | , | −2 kr | 0 kr | 11 874 kr | 302 308 kr | −32 243 kr |
| Personalkostnader | , | , | , | , | , | , | 0 kr | 37 338 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | , | , | , | , | , | 0 kr | 15 010 kr |
| Rörelseresultat | −1 650 kr | −1 360 kr | −1 360 kr | −12 323 kr | −14 170 kr | −203 kr | 161 079 kr | 30 925 kr |
| Räntekostnader | , | , | , | 0 kr | 497 kr | , | 0 kr | 39 kr |
| Resultat efter fin. poster | −1 650 kr | −1 360 kr | −1 356 kr | −12 322 kr | 89 kr | 105 kr | 209 955 kr | 1 014 kr |
| Skatt | , | , | , | 0 kr | 78 kr | 0 kr | 20 477 kr | , |
| Årets resultat | −1 650 kr | −1 360 kr | −1 356 kr | −12 322 kr | 11 kr | 105 kr | 189 478 kr | 1 014 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | , | , | , | , | 142 000 kr | , |
| Balans | ||||||||
| Summa tillgångar | 83 734 kr | 85 134 kr | 86 494 kr | 87 928 kr | 100 250 kr | 199 409 kr | 363 785 kr | 321 207 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 185 683 kr |
| Omsättningstillgångar | 83 734 kr | 85 134 kr | 86 494 kr | 87 928 kr | 100 250 kr | 199 409 kr | 363 785 kr | 135 524 kr |
| Varulager | , | , | , | , | , | , | 0 kr | 30 109 kr |
| Kassa och bank | 83 727 kr | 1 079 kr | 1 039 kr | 6 535 kr | 1 058 kr | 1 176 kr | 1 290 kr | 2 058 kr |
| Eget kapital | 83 484 kr | 85 134 kr | 86 494 kr | 87 850 kr | 100 172 kr | 100 161 kr | 242 056 kr | 52 578 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | −14 866 kr | −13 506 kr | −12 150 kr | 172 kr | 161 kr | 56 kr | −47 422 kr | −48 436 kr |
| Långfristiga skulder | , | , | , | , | , | , | 94 361 kr | 155 821 kr |
| Kortfristiga skulder | 250 kr | , | 0 kr | 78 kr | 78 kr | 99 248 kr | 27 368 kr | 112 808 kr |
| Personal | ||||||||
| Medelantal anställda | , | , | , | , | , | , | 0 | , |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Infracore Drilling AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →