Malma Industrihus AB, nyckeltal och bokslut
556444-2027 · Aktiebolag · SNI 68201 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtFör få år för att mäta tillväxt.
- LönsamhetRörelsemarginal saknas i bokslutet.
- Finansiell styrkaSoliditet 73,0 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2022 | 2020 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 73,0 % | 72,5 % | 75,9 % | 76,1 % | 79,0 % | 79,5 % |
| Rörelsemarginal | , | , | , | 1508200,0 % | 245625,0 % | , |
| Vinstmarginal | , | , | , | 1515400,0 % | 245625,0 % | , |
| Kassalikviditet | , | 83,44 | 9,64 | 16,52 | 72,03 | 24,19 |
| Skuldsättningsgrad | 0,00 | 0,02 | 0,18 | 0,31 | 0,27 | 0,26 |
| Avkastning eget kapital | −1,6 % | −2,5 % | 109,7 % | −25,2 % | −16,2 % | −18,4 % |
| Avkastning totalt kapital | −1,0 % | −0,7 % | 83,3 % | −19,0 % | −12,8 % | −14,5 % |
| EBITDA | −1 960 kr | −1 360 kr | 394 901 kr | −15 082 kr | −9 825 kr | −12 870 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | , | , | 0 kr | −1 kr | −4 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | , | , | 455 554 kr | −1 kr | −4 kr | , |
| Rörelseresultat | −1 960 kr | −1 360 kr | 394 901 kr | −15 082 kr | −9 825 kr | −12 870 kr |
| Räntekostnader | 382 kr | 2 379 kr | 417 kr | 72 kr | 0 kr | 105 kr |
| Resultat efter fin. poster | −2 348 kr | −3 720 kr | 394 484 kr | −15 154 kr | −9 825 kr | −12 977 kr |
| Skatt | , | 0 kr | 45 414 kr | , | , | , |
| Årets resultat | −2 348 kr | −3 720 kr | 299 070 kr | −15 154 kr | −9 825 kr | −12 977 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | 215 000 kr | , | , | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 200 046 kr | 204 849 kr | 473 818 kr | 79 192 kr | 76 682 kr | 88 561 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 1 000 kr | 1 000 kr | 1 000 kr | 1 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 200 046 kr | 204 849 kr | 472 818 kr | 78 192 kr | 75 682 kr | 87 561 kr |
| Varulager | , | , | 0 kr | 18 217 kr | 18 780 kr | 18 780 kr |
| Kassa och bank | 116 kr | 212 kr | 94 202 kr | 812 kr | 1 546 kr | 2 126 kr |
| Eget kapital | 146 071 kr | 148 419 kr | 359 439 kr | 60 227 kr | 60 557 kr | 70 382 kr |
| Aktiekapital | 120 000 kr | 120 000 kr | 120 000 kr | 120 000 kr | 120 000 kr | 120 000 kr |
| Balanserat resultat | 28 419 kr | 8 139 kr | −83 631 kr | −68 619 kr | −73 618 kr | −60 641 kr |
| Långfristiga skulder | , | , | 15 335 kr | 15 335 kr | 15 335 kr | 15 336 kr |
| Kortfristiga skulder | 0 kr | 2 455 kr | 49 044 kr | 3 630 kr | 790 kr | 2 843 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2018 ↗
- Årsredovisning 2017 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Malma Industrihus AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →