Jan Stridh Larm & Tele AB, nyckeltal och bokslut
556442-6228 · Aktiebolag · SNI 43210 Elinstallationer
Omsättningen minskade 12 % till 805 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 1 %, soliditeten 51 %, 1 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 11,7 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 0,8 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 50,7 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 50,7 % | 60,8 % | 78,0 % | 76,5 % | 63,4 % | 65,2 % | 52,9 % |
| Rörelsemarginal | 0,8 % | 1,4 % | −83,6 % | 1,8 % | 5,7 % | 0,7 % | 0,6 % |
| Vinstmarginal | 0,8 % | 1,4 % | −84,9 % | 1,5 % | 5,6 % | 0,6 % | 0,5 % |
| Kassalikviditet | 1,25 | 1,57 | 1,99 | 5,99 | 2,35 | 1,56 | 1,35 |
| Skuldsättningsgrad | 0,97 | 0,64 | 0,28 | 0,12 | 0,46 | 0,53 | 0,89 |
| Avkastning eget kapital | 4,4 % | 8,6 % | −46,9 % | 3,6 % | 34,7 % | 3,1 % | 2,7 % |
| Avkastning totalt kapital | 2,3 % | 5,6 % | −35,9 % | 3,3 % | 22,3 % | 2,4 % | 1,8 % |
| Personalkostnad / anställd | 268 262 kr | 311 366 kr | 0 kr | 43 325 kr | , | 317 436 kr | 250 443 kr |
| Omsättning / anställd | 804 567 kr | 911 468 kr | 72 729 kr | 398 219 kr | , | 1 057 455 kr | 1 162 926 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 6 229 kr | 12 413 kr | −60 830 kr | 7 017 kr | , | 7 755 kr | 7 140 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 274 491 kr | 323 779 kr | −60 830 kr | 50 342 kr | , | 325 191 kr | 257 583 kr |
| EBITDA | 6 229 kr | 12 413 kr | −60 830 kr | 7 017 kr | 91 824 kr | 7 755 kr | 7 140 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 804 567 kr | 911 468 kr | 72 729 kr | 398 219 kr | 1 611 836 kr | 1 057 455 kr | 1 162 926 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 214 kr | 55 998 kr | 5 234 kr | 149 446 kr | 7 495 kr | 66 991 kr | 98 864 kr |
| Personalkostnader | 268 262 kr | 311 366 kr | 0 kr | 43 325 kr | 426 440 kr | 317 436 kr | 250 443 kr |
| Rörelseresultat | 6 229 kr | 12 413 kr | −60 830 kr | 7 017 kr | 91 824 kr | 7 755 kr | 7 140 kr |
| Räntekostnader | 396 kr | 852 kr | 1 101 kr | 1 089 kr | 1 092 kr | 1 348 kr | 1 541 kr |
| Resultat efter fin. poster | 6 374 kr | 12 308 kr | −61 729 kr | 5 928 kr | 90 970 kr | 6 762 kr | 6 004 kr |
| Skatt | 3 519 kr | 848 kr | 0 kr | 4 317 kr | 19 833 kr | 5 932 kr | 2 679 kr |
| Årets resultat | 2 855 kr | 11 460 kr | −31 729 kr | 1 611 kr | 41 137 kr | 830 kr | 3 325 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | , | , | 100 000 kr | , | , |
| Utdelning (utbetald) | , | , | 100 000 kr | 100 000 kr | , | , | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 288 245 kr | 235 421 kr | 168 810 kr | 213 662 kr | 412 984 kr | 338 351 kr | 415 599 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 288 245 kr | 235 421 kr | 168 810 kr | 213 662 kr | 412 984 kr | 338 351 kr | 415 599 kr |
| Varulager | 109 829 kr | 90 211 kr | 94 966 kr | 92 643 kr | 127 813 kr | 155 238 kr | 151 523 kr |
| Kassa och bank | 60 768 kr | 41 519 kr | 12 116 kr | 94 532 kr | 195 300 kr | 32 255 kr | 126 246 kr |
| Eget kapital | 146 032 kr | 143 176 kr | 131 716 kr | 163 445 kr | 261 834 kr | 220 697 kr | 219 867 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 23 176 kr | 11 716 kr | −17 029 kr | 41 834 kr | 100 697 kr | 101 164 kr | 96 542 kr |
| Kortfristiga skulder | 142 213 kr | 92 245 kr | 37 094 kr | 20 217 kr | 121 150 kr | 117 654 kr | 195 732 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | , | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Jan Stridh Larm & Tele AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →