SUTA i Järna AB, nyckeltal och bokslut
556441-0339 · Aktiebolag · Södertälje · SNI 96220 Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
Omsättningen växte 4 % till 938 tkr 2025. Rörelsemarginalen var -1 %, soliditeten 78 %, 1 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 4,3 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -1,2 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 77,8 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 77,8 % | 65,0 % | 48,3 % | 53,2 % | 65,5 % | 64,7 % | 64,7 % |
| Rörelsemarginal | −1,2 % | 7,5 % | 10,2 % | 7,5 % | 23,2 % | −75,1 % | 34,2 % |
| Vinstmarginal | −1,2 % | 7,8 % | 10,3 % | 7,5 % | 23,1 % | −70,6 % | 33,9 % |
| Kassalikviditet | 4,37 | 3,18 | 1,89 | 2,09 | 2,86 | 2,20 | 4,04 |
| Skuldsättningsgrad | 0,29 | 0,47 | 1,07 | 0,88 | 0,53 | 0,55 | 0,32 |
| Avkastning eget kapital | −4,1 % | 25,9 % | 43,7 % | 26,9 % | 42,5 % | −74,4 % | 63,9 % |
| Avkastning totalt kapital | −3,1 % | 16,9 % | 21,1 % | 14,3 % | 28,0 % | −48,1 % | 41,7 % |
| Personalkostnad / anställd | 490 742 kr | 564 186 kr | 555 683 kr | 539 694 kr | 514 827 kr | 339 048 kr | 881 385 kr |
| Omsättning / anställd | 938 102 kr | 899 274 kr | 968 898 kr | 907 206 kr | 735 893 kr | 485 186 kr | 2 457 605 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −11 017 kr | 67 713 kr | 98 925 kr | 68 177 kr | 170 879 kr | −364 475 kr | 840 972 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 479 725 kr | 631 899 kr | 654 608 kr | 607 871 kr | 685 706 kr | 148 800 kr | 1 898 754 kr |
| EBITDA | −11 017 kr | 67 713 kr | 98 925 kr | 68 177 kr | 170 879 kr | −190 248 kr | 1 017 369 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 938 102 kr | 899 274 kr | 968 898 kr | 907 206 kr | 735 893 kr | 485 186 kr | 2 457 605 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 201 045 kr | 160 040 kr | 155 495 kr | 162 210 kr | 394 608 kr | 82 381 kr | 469 234 kr |
| Personalkostnader | 490 742 kr | 564 186 kr | 555 683 kr | 539 694 kr | 514 827 kr | 339 048 kr | 881 385 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | , | , | , | 0 kr | 174 227 kr | 176 397 kr |
| Rörelseresultat | −11 017 kr | 67 713 kr | 98 925 kr | 68 177 kr | 170 879 kr | −364 475 kr | 840 972 kr |
| Räntekostnader | 417 kr | 2 kr | 20 kr | 9 kr | 823 kr | 352 kr | 8 381 kr |
| Resultat efter fin. poster | −11 357 kr | 69 776 kr | 99 860 kr | 68 168 kr | 170 107 kr | −342 500 kr | 832 591 kr |
| Skatt | 1 783 kr | 11 198 kr | 24 635 kr | 15 291 kr | 30 411 kr | 0 kr | 198 794 kr |
| Årets resultat | 4 860 kr | 40 578 kr | 75 225 kr | 52 877 kr | 139 696 kr | −42 500 kr | 700 030 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | , | 100 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 800 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | , | 100 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 800 000 kr | 300 000 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 351 924 kr | 413 913 kr | 473 179 kr | 475 997 kr | 611 210 kr | 711 574 kr | 2 015 435 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 149 510 kr | 294 337 kr |
| Omsättningstillgångar | 351 924 kr | 413 913 kr | 473 179 kr | 475 997 kr | 611 210 kr | 562 064 kr | 1 721 098 kr |
| Varulager | 10 142 kr | 9 652 kr | 11 125 kr | 10 638 kr | 8 199 kr | 8 634 kr | 54 278 kr |
| Kassa och bank | 225 819 kr | 319 783 kr | 395 629 kr | 377 979 kr | 547 708 kr | 519 766 kr | 1 313 695 kr |
| Eget kapital | 273 772 kr | 268 912 kr | 228 334 kr | 253 110 kr | 400 232 kr | 460 536 kr | 1 303 037 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 148 912 kr | 108 334 kr | 33 110 kr | 80 232 kr | 140 536 kr | 383 037 kr | 483 007 kr |
| Långfristiga skulder | , | , | , | , | , | , | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 78 152 kr | 127 001 kr | 244 845 kr | 222 887 kr | 210 978 kr | 251 038 kr | 412 398 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför SUTA i Järna AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →