John-Erik Malmbergs El i Vallsta Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556440-2005 · Aktiebolag · SNI 43210 Elinstallationer
Omsättningen minskade 18 % till 1,4 mkr 2025. Rörelsemarginalen var -9 %, soliditeten 27 %, 2 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 17,6 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -9,3 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 27,4 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten föll från 46,5 % till 27,4 %.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 27,4 % | 46,5 % | 37,6 % | 58,8 % | 20,9 % | 18,0 % |
| Rörelsemarginal | −9,3 % | 0,5 % | −0,1 % | 18,5 % | 2,7 % | 1,3 % |
| Vinstmarginal | −9,2 % | 0,5 % | −0,1 % | 18,5 % | 2,8 % | 1,3 % |
| Kassalikviditet | 3,75 | 3,36 | 3,55 | 3,42 | 3,51 | 5,68 |
| Skuldsättningsgrad | 2,65 | 1,15 | 1,66 | 0,70 | 3,78 | 4,56 |
| Avkastning eget kapital | −62,1 % | 2,7 % | −0,4 % | 75,7 % | 23,9 % | 12,8 % |
| Avkastning totalt kapital | −17,0 % | 1,3 % | −0,1 % | 44,5 % | 5,1 % | 2,4 % |
| Personalkostnad / anställd | 480 956 kr | 559 080 kr | 453 248 kr | 313 182 kr | 392 818 kr | 320 843 kr |
| Omsättning / anställd | 724 988 kr | 879 680 kr | 810 724 kr | 822 362 kr | 695 704 kr | 633 199 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −67 093 kr | 4 446 kr | −1 103 kr | 152 480 kr | 18 978 kr | 8 105 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 413 863 kr | 563 526 kr | 452 145 kr | 465 661 kr | 411 796 kr | 330 896 kr |
| EBITDA | −134 185 kr | 8 892 kr | −2 205 kr | 304 959 kr | 37 955 kr | 20 106 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 1 449 976 kr | 1 759 359 kr | 1 621 447 kr | 1 644 723 kr | 1 391 407 kr | 1 266 398 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 62 029 kr | 96 480 kr | 100 586 kr | 61 875 kr | 80 510 kr | 61 143 kr |
| Personalkostnader | 961 911 kr | 1 118 160 kr | 906 495 kr | 626 363 kr | 785 636 kr | 641 686 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | , | , | , | 0 kr | 3 897 kr |
| Rörelseresultat | −134 185 kr | 8 892 kr | −2 205 kr | 304 959 kr | 37 955 kr | 16 209 kr |
| Räntekostnader | 419 kr | 477 kr | 230 kr | 0 kr | 408 kr | 810 kr |
| Resultat efter fin. poster | −133 865 kr | 9 362 kr | −1 506 kr | 305 018 kr | 38 462 kr | 16 724 kr |
| Skatt | 0 kr | 1 477 kr | 0 kr | 62 832 kr | 7 922 kr | 3 578 kr |
| Årets resultat | −133 865 kr | 7 885 kr | −1 506 kr | 242 186 kr | 30 540 kr | 13 146 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 60 000 kr | , | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 786 571 kr | 751 176 kr | 906 941 kr | 685 606 kr | 767 802 kr | 724 645 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 786 571 kr | 751 176 kr | 906 941 kr | 685 606 kr | 767 802 kr | 724 645 kr |
| Varulager | 43 060 kr | 46 560 kr | 49 000 kr | 70 519 kr | 53 200 kr | 54 500 kr |
| Kassa och bank | 307 407 kr | 1 955 kr | 135 710 kr | 395 811 kr | 105 256 kr | 279 004 kr |
| Eget kapital | 215 465 kr | 349 330 kr | 341 445 kr | 402 951 kr | 160 765 kr | 130 225 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 249 330 kr | 241 445 kr | 242 951 kr | 60 765 kr | 30 225 kr | 17 079 kr |
| Långfristiga skulder | 372 618 kr | 192 378 kr | 323 754 kr | 102 990 kr | 403 355 kr | 476 469 kr |
| Kortfristiga skulder | 198 488 kr | 209 468 kr | 241 742 kr | 179 665 kr | 203 682 kr | 117 951 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför John-Erik Malmbergs El i Vallsta Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →