Järphag Bygg Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556437-5151 · Aktiebolag · SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
Omsättningen växte 6 % till 3,9 mkr 2026. Rörelsemarginalen var 6 %, soliditeten 33 %, 1 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 5,7 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 6,0 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 33,5 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 33,5 % | 43,1 % | 36,7 % | 7,3 % | 54,2 % | 50,5 % |
| Rörelsemarginal | 6,0 % | 7,9 % | 12,8 % | −1,1 % | 11,4 % | 6,7 % |
| Vinstmarginal | 5,9 % | 7,6 % | 12,7 % | −1,1 % | 11,4 % | 6,4 % |
| Kassalikviditet | 1,43 | 1,58 | 1,58 | 1,08 | 2,18 | 2,02 |
| Skuldsättningsgrad | 1,99 | 1,32 | 1,73 | 12,78 | 0,84 | 0,98 |
| Avkastning eget kapital | 45,8 % | 66,7 % | 102,2 % | −53,4 % | 84,5 % | 26,7 % |
| Avkastning totalt kapital | 15,4 % | 29,5 % | 37,8 % | −3,8 % | 45,9 % | 14,2 % |
| Personalkostnad / anställd | 270 397 kr | 258 286 kr | 295 912 kr | 271 464 kr | 324 626 kr | 216 715 kr |
| Omsättning / anställd | 3 859 571 kr | 3 651 959 kr | 3 545 189 kr | 3 893 978 kr | 3 024 298 kr | 790 552 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 230 033 kr | 287 023 kr | 453 822 kr | −44 201 kr | 346 043 kr | 53 266 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 524 270 kr | 569 149 kr | 749 734 kr | 227 263 kr | 670 669 kr | 332 781 kr |
| EBITDA | 253 873 kr | 310 863 kr | 453 822 kr | −44 201 kr | 346 043 kr | 116 066 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 3 859 571 kr | 3 651 959 kr | 3 545 189 kr | 3 893 978 kr | 3 024 298 kr | 790 552 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 3 900 kr | 3 545 189 kr | 3 893 978 kr | 0 kr | 60 639 kr |
| Personalkostnader | 270 397 kr | 258 286 kr | 295 912 kr | 271 464 kr | 324 626 kr | 216 715 kr |
| Av- och nedskrivningar | 23 840 kr | 23 840 kr | , | , | 0 kr | 62 800 kr |
| Rörelseresultat | 230 033 kr | 287 023 kr | 453 822 kr | −44 201 kr | 346 043 kr | 53 266 kr |
| Räntekostnader | 511 kr | 7 812 kr | 3 630 kr | 534 kr | 652 kr | 2 714 kr |
| Resultat efter fin. poster | 229 635 kr | 279 212 kr | 450 197 kr | −44 735 kr | 345 391 kr | 50 552 kr |
| Skatt | 47 357 kr | 50 996 kr | 93 421 kr | 0 kr | 66 443 kr | , |
| Årets resultat | 182 278 kr | 228 216 kr | 356 776 kr | −44 735 kr | 278 948 kr | 50 552 kr |
| Utdelning (beslutad) | 100 000 kr | 100 000 kr | 250 000 kr | 0 kr | 280 000 kr | 60 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 100 000 kr | 250 000 kr | , | 280 000 kr | 60 000 kr | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 1 497 419 kr | 972 144 kr | 1 201 756 kr | 1 155 688 kr | 753 654 kr | 375 748 kr |
| Anläggningstillgångar | 71 520 kr | 95 360 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 425 899 kr | 876 784 kr | 1 201 756 kr | 1 155 688 kr | 753 654 kr | 375 748 kr |
| Kassa och bank | 506 292 kr | 287 527 kr | 658 136 kr | 503 194 kr | 198 598 kr | 109 546 kr |
| Eget kapital | 501 109 kr | 418 831 kr | 440 615 kr | 83 840 kr | 408 575 kr | 189 628 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 198 831 kr | 70 615 kr | −36 161 kr | 8 575 kr | 9 628 kr | 19 075 kr |
| Långfristiga skulder | , | , | , | , | , | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 996 310 kr | 553 313 kr | 761 141 kr | 1 071 848 kr | 345 079 kr | 186 120 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Järphag Bygg Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →