Snowman AB, nyckeltal och bokslut
556437-2489 · Aktiebolag · Stockholm · SNI 23709 Huggning, formning och slutlig bearbetning av sten för prydnadsändamål
Snowman AB omsatte 1,3 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 0 %, soliditeten 38 %, 0 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtFör få år för att mäta tillväxt.
- LönsamhetRörelsemarginal 0,4 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 37,9 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten föll från 98,6 % till 37,9 %.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 37,9 % | 98,6 % | 93,2 % | 92,0 % | 88,0 % | 85,9 % | 52,5 % |
| Rörelsemarginal | 0,4 % | , | −38,0 % | 3,0 % | 83,0 % | 47,1 % | −17,0 % |
| Vinstmarginal | 0,5 % | , | −38,0 % | 2,9 % | 83,0 % | 45,7 % | −18,4 % |
| Kassalikviditet | 1,60 | 70,64 | 14,70 | 12,50 | 8,34 | 7,07 | 2,10 |
| Skuldsättningsgrad | 1,64 | 0,01 | 0,07 | 0,09 | 0,14 | 0,16 | 0,91 |
| Avkastning eget kapital | 5,4 % | 0,0 % | −15,9 % | 1,5 % | 64,1 % | 77,3 % | −196,0 % |
| Avkastning totalt kapital | 2,0 % | 0,0 % | −14,8 % | 1,4 % | 56,5 % | 68,4 % | −95,0 % |
| EBITDA | 5 620 kr | −2 475 kr | −15 891 kr | 1 817 kr | 193 805 kr | 179 785 kr | −92 774 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 1 254 000 kr | 0 kr | 41 853 kr | 60 384 kr | 233 426 kr | 381 781 kr | 544 328 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 254 000 kr | 0 kr | 41 853 kr | 60 384 kr | 233 426 kr | 381 781 kr | 544 328 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 0 kr | 51 269 kr | 57 246 kr | 4 288 kr | 437 kr | 9 219 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | , | , | , | , | , | 0 kr |
| Rörelseresultat | 5 620 kr | −2 475 kr | −15 891 kr | 1 817 kr | 193 805 kr | 179 785 kr | −92 774 kr |
| Räntekostnader | , | , | 0 kr | 41 kr | 7 kr | 5 356 kr | 7 642 kr |
| Resultat efter fin. poster | 5 657 kr | 0 kr | −15 884 kr | 1 776 kr | 193 798 kr | 174 429 kr | −100 129 kr |
| Skatt | , | , | 0 kr | 372 kr | 3 697 kr | , | , |
| Årets resultat | 5 657 kr | 0 kr | −15 884 kr | 1 404 kr | 190 101 kr | 174 429 kr | −100 129 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 278 736 kr | 101 436 kr | 107 298 kr | 125 957 kr | 343 262 kr | 262 652 kr | 97 362 kr |
| Anläggningstillgångar | 1 250 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 277 486 kr | 101 436 kr | 107 298 kr | 125 957 kr | 343 262 kr | 262 652 kr | 97 362 kr |
| Kassa och bank | 247 449 kr | 97 431 kr | 103 580 kr | 122 611 kr | 130 392 kr | 118 902 kr | 0 kr |
| Eget kapital | 105 657 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 115 884 kr | 302 126 kr | 225 525 kr | 51 096 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 0 kr | 3 884 kr | 2 480 kr | 25 kr | −60 904 kr | 39 225 kr |
| Kortfristiga skulder | 173 079 kr | 1 436 kr | 7 298 kr | 10 073 kr | 41 136 kr | 37 127 kr | 46 266 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | , | , | 0 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
- Årsredovisning 2018 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Snowman AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →