Burgsvik Bygg & Pool AB, nyckeltal och bokslut
556435-0444 · Aktiebolag · SNI 43999 Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Omsättningen växte 78 % till 1,8 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 4 %, soliditeten 74 %, 0 anställda i snitt.
8 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 78,3 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 3,6 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 74,4 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||||
| Soliditet | 74,4 % | 36,8 % | 50,1 % | 24,3 % | 10,8 % | 10,7 % | −67,2 % | −86,8 % |
| Rörelsemarginal | 3,6 % | 6,7 % | 73,6 % | 18,5 % | 1,1 % | 5,4 % | 3,3 % | 2,5 % |
| Vinstmarginal | 1,5 % | 6,2 % | 74,1 % | 17,3 % | 1,0 % | 5,4 % | 3,3 % | 2,5 % |
| Kassalikviditet | 0,62 | 1,04 | 0,89 | 0,26 | 0,81 | 0,91 | 0,51 | 0,39 |
| Skuldsättningsgrad | 0,34 | 1,72 | 0,99 | 3,12 | 8,24 | 8,37 | −2,49 | −2,15 |
| Avkastning eget kapital | 2,8 % | 6,7 % | 83,5 % | 31,6 % | 10,1 % | 60,8 % | −2,5 % | −2,1 % |
| Avkastning totalt kapital | 5,1 % | 2,6 % | 42,2 % | 8,2 % | 1,2 % | 6,5 % | 1,7 % | 1,9 % |
| Personalkostnad / anställd | , | , | , | , | , | , | , | 165 312 kr |
| Omsättning / anställd | , | , | , | , | , | , | , | 998 359 kr |
| Rörelseresultat / anställd | , | , | , | , | , | , | , | 25 300 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | , | , | , | , | , | , | , | 190 612 kr |
| EBITDA | 65 343 kr | 67 455 kr | 736 115 kr | 100 509 kr | 25 176 kr | 125 998 kr | 28 082 kr | 25 300 kr |
| Resultat | ||||||||
| Nettoomsättning | 1 808 633 kr | 1 014 114 kr | 1 000 598 kr | 543 367 kr | 2 357 139 kr | 2 318 131 kr | 843 980 kr | 998 359 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 29 kr | 1 014 114 kr | 1 000 598 kr | 543 367 kr | 0 kr | −1 kr | 843 980 kr | 998 359 kr |
| Personalkostnader | , | , | , | , | , | 0 kr | 170 615 kr | 165 312 kr |
| Rörelseresultat | 65 343 kr | 67 455 kr | 736 115 kr | 100 509 kr | 25 176 kr | 125 998 kr | 28 082 kr | 25 300 kr |
| Räntekostnader | 38 541 kr | 4 336 kr | 5 531 kr | 6 339 kr | 2 553 kr | 243 kr | 132 kr | 733 kr |
| Resultat efter fin. poster | 26 802 kr | 63 119 kr | 741 646 kr | 94 170 kr | 22 623 kr | 125 755 kr | 28 214 kr | 24 567 kr |
| Skatt | 12 213 kr | 13 787 kr | 151 506 kr | 20 589 kr | 5 084 kr | 26 923 kr | 6 009 kr | 5 566 kr |
| Årets resultat | 14 589 kr | 49 332 kr | 590 140 kr | 73 581 kr | 17 539 kr | 98 832 kr | 22 205 kr | 19 001 kr |
| Balans | ||||||||
| Summa tillgångar | 1 280 309 kr | 2 550 288 kr | 1 771 405 kr | 1 227 375 kr | 2 074 237 kr | 1 938 016 kr | 1 698 549 kr | 1 340 668 kr |
| Anläggningstillgångar | 225 000 kr | 225 000 kr | 225 000 kr | 225 000 kr | 225 000 kr | 225 000 kr | 225 000 kr | 225 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 055 309 kr | 2 325 288 kr | 1 546 405 kr | 1 002 375 kr | 1 849 237 kr | 1 713 016 kr | 1 473 549 kr | 1 115 668 kr |
| Varulager | 851 436 kr | 651 436 kr | 762 436 kr | 762 436 kr | 762 436 kr | 820 436 kr | 534 459 kr | 534 459 kr |
| Kassa och bank | 21 757 kr | 213 027 kr | 1 091 kr | 3 590 kr | 204 kr | 157 505 kr | 13 kr | 35 281 kr |
| Eget kapital | 952 020 kr | 937 429 kr | 888 097 kr | 297 958 kr | 224 377 kr | 206 837 kr | −1 141 994 kr | −1 164 200 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 834 631 kr | 785 297 kr | 195 157 kr | 121 577 kr | 104 038 kr | 5 205 kr | −1 266 999 kr | −1 286 001 kr |
| Långfristiga skulder | , | , | 0 kr | 0 kr | 500 000 kr | 750 000 kr | 1 000 000 kr | 1 000 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 328 289 kr | 1 612 859 kr | 883 308 kr | 929 417 kr | 1 349 860 kr | 981 179 kr | 1 840 543 kr | 1 504 868 kr |
| Personal | ||||||||
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
- Årsredovisning 2018 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Burgsvik Bygg & Pool AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →