Vältbackens Rör & Svets AB, nyckeltal och bokslut
556434-4207 · Aktiebolag · Ludvika · SNI 43221 Värme- och sanitetsarbeten
Omsättningen minskade 9 % till 6,5 mkr 2026. Rörelsemarginalen var 9 %, soliditeten 31 %, 4 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 8,8 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 9,1 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 31,0 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 31,0 % | 30,7 % | 24,3 % | 44,7 % | 48,9 % |
| Rörelsemarginal | 9,1 % | 5,0 % | 2,5 % | −1,1 % | −1,1 % |
| Vinstmarginal | 9,0 % | 5,0 % | 2,5 % | −1,1 % | −1,1 % |
| Kassalikviditet | 1,43 | 1,40 | 1,36 | 1,83 | 2,39 |
| Skuldsättningsgrad | 2,22 | 2,26 | 2,97 | 1,16 | 0,82 |
| Avkastning eget kapital | 103,5 % | 73,1 % | 32,6 % | −8,1 % | −4,5 % |
| Avkastning totalt kapital | 32,2 % | 22,5 % | 7,9 % | −3,6 % | −2,2 % |
| Personalkostnad / anställd | 732 574 kr | 721 462 kr | 807 078 kr | 838 938 kr | 951 059 kr |
| Omsättning / anställd | 1 617 050 kr | 1 772 770 kr | 1 475 465 kr | 1 996 400 kr | 2 221 261 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 146 375 kr | 87 968 kr | 36 521 kr | −22 239 kr | −24 138 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 883 025 kr | 817 310 kr | 850 487 kr | 825 686 kr | 944 281 kr |
| EBITDA | 601 803 kr | 383 392 kr | 173 638 kr | −39 756 kr | −13 556 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 6 468 198 kr | 7 091 080 kr | 5 901 858 kr | 5 989 200 kr | 4 442 521 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 98 120 kr | 1 500 kr | 11 682 kr | 13 829 kr | 3 885 kr |
| Personalkostnader | 2 930 295 kr | 2 885 847 kr | 3 228 310 kr | 2 516 815 kr | 1 902 118 kr |
| Av- och nedskrivningar | 16 304 kr | 31 521 kr | 27 553 kr | 26 962 kr | 34 719 kr |
| Rörelseresultat | 585 499 kr | 351 871 kr | 146 085 kr | −66 718 kr | −48 275 kr |
| Räntekostnader | 401 kr | 956 kr | 179 kr | 685 kr | 23 kr |
| Resultat efter fin. poster | 585 334 kr | 351 818 kr | 146 768 kr | −67 403 kr | −48 298 kr |
| Skatt | 121 204 kr | 87 374 kr | 32 564 kr | 26 817 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 464 130 kr | 331 176 kr | 114 204 kr | 74 848 kr | −1 655 kr |
| Utdelning (beslutad) | 300 000 kr | 200 000 kr | 300 000 kr | 300 000 kr | 300 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 380 000 kr | 300 000 kr | 400 000 kr | 300 000 kr | 177 100 kr |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 1 821 789 kr | 1 569 039 kr | 1 852 425 kr | 1 873 720 kr | 2 171 181 kr |
| Anläggningstillgångar | 31 574 kr | 47 878 kr | 41 807 kr | 96 913 kr | 79 943 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 790 215 kr | 1 521 161 kr | 1 810 618 kr | 1 776 807 kr | 2 091 238 kr |
| Kassa och bank | 777 941 kr | 583 039 kr | 889 947 kr | 1 052 352 kr | 1 250 351 kr |
| Eget kapital | 565 613 kr | 481 483 kr | 450 307 kr | 836 677 kr | 1 061 830 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 483 kr | 50 307 kr | 236 104 kr | 661 830 kr | 963 485 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 256 176 kr | 1 087 556 kr | 1 335 386 kr | 970 311 kr | 873 551 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 4 | 4 | 4 | 3 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Vältbackens Rör & Svets AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →