R W Sweden Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556434-3498 · Aktiebolag · SNI 43991 Uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare
Omsättningen växte 9 % till 1,6 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 10 %, soliditeten 25 %, 1 anställda i snitt.
8 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 9,0 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 10,5 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 25,5 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||||
| Soliditet | 25,5 % | 21,0 % | 38,4 % | 28,4 % | 16,1 % | 97,7 % | 98,9 % | 97,7 % |
| Rörelsemarginal | 10,5 % | 16,1 % | 8,8 % | 19,4 % | 13,7 % | 68,6 % | −182,2 % | 68,0 % |
| Vinstmarginal | 7,7 % | 12,7 % | 7,1 % | 17,1 % | 12,4 % | 68,1 % | −182,2 % | 67,8 % |
| Kassalikviditet | 1,06 | 0,89 | 0,90 | 0,92 | 0,81 | 42,85 | 94,06 | 43,90 |
| Skuldsättningsgrad | 2,76 | 3,63 | 1,60 | 2,52 | 5,22 | 0,02 | 0,01 | 0,02 |
| Avkastning eget kapital | 24,5 % | 43,7 % | 26,6 % | 48,1 % | 46,3 % | 50,3 % | −123,5 % | 43,7 % |
| Avkastning totalt kapital | 8,4 % | 11,7 % | 12,7 % | 15,5 % | 8,2 % | 49,5 % | −122,1 % | 42,8 % |
| Personalkostnad / anställd | 529 323 kr | 462 086 kr | 415 616 kr | 295 045 kr | 208 670 kr | , | , | 0 kr |
| Omsättning / anställd | 1 595 786 kr | 1 463 374 kr | 1 223 144 kr | 680 575 kr | 468 938 kr | , | , | 48 214 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 166 813 kr | 235 669 kr | 107 786 kr | 131 850 kr | 64 385 kr | , | , | 32 763 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 852 904 kr | 809 047 kr | 580 600 kr | 475 531 kr | 291 407 kr | , | , | 32 763 kr |
| EBITDA | 323 581 kr | 346 961 kr | 164 984 kr | 180 486 kr | 82 737 kr | 34 200 kr | −41 356 kr | 32 763 kr |
| Resultat | ||||||||
| Nettoomsättning | 1 595 786 kr | 1 463 374 kr | 1 223 144 kr | 680 575 kr | 468 938 kr | 49 877 kr | 22 696 kr | 48 214 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 78 708 kr | 0 kr | 7 041 kr | 468 938 kr | 49 877 kr | 22 696 kr | 48 214 kr |
| Personalkostnader | 529 323 kr | 462 086 kr | 415 616 kr | 295 045 kr | 208 670 kr | 5 640 kr | 41 423 kr | 0 kr |
| Av- och nedskrivningar | 156 768 kr | 111 292 kr | 57 198 kr | 48 636 kr | 18 352 kr | , | , | , |
| Rörelseresultat | 166 813 kr | 235 669 kr | 107 786 kr | 131 850 kr | 64 385 kr | 34 200 kr | −41 356 kr | 32 763 kr |
| Räntekostnader | 43 355 kr | 50 792 kr | 21 250 kr | 15 513 kr | 6 132 kr | 237 kr | 7 kr | 61 kr |
| Resultat efter fin. poster | 123 505 kr | 185 223 kr | 86 545 kr | 116 337 kr | 58 253 kr | 33 963 kr | −41 363 kr | 32 702 kr |
| Skatt | 21 467 kr | 26 847 kr | 3 511 kr | , | , | , | , | , |
| Årets resultat | 79 392 kr | 98 738 kr | 83 034 kr | 116 337 kr | 58 253 kr | 33 963 kr | −41 363 kr | 32 702 kr |
| Balans | ||||||||
| Summa tillgångar | 1 976 110 kr | 2 021 285 kr | 846 193 kr | 851 274 kr | 781 748 kr | 69 078 kr | 33 863 kr | 76 611 kr |
| Anläggningstillgångar | 1 382 284 kr | 1 539 052 kr | 523 377 kr | 529 884 kr | 538 928 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 593 826 kr | 482 233 kr | 322 816 kr | 321 390 kr | 242 820 kr | 69 078 kr | 33 863 kr | 76 611 kr |
| Kassa och bank | 445 406 kr | 272 548 kr | 308 951 kr | 152 404 kr | 229 383 kr | 31 810 kr | 33 016 kr | 76 372 kr |
| Eget kapital | 503 220 kr | 423 828 kr | 325 090 kr | 242 056 kr | 125 719 kr | 67 466 kr | 33 503 kr | 74 866 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 307 828 kr | 209 090 kr | 126 056 kr | 9 719 kr | −48 534 kr | −82 497 kr | −41 134 kr | −73 836 kr |
| Långfristiga skulder | 828 260 kr | 993 920 kr | 162 000 kr | 259 200 kr | 356 400 kr | , | , | , |
| Kortfristiga skulder | 562 346 kr | 543 899 kr | 359 103 kr | 350 018 kr | 299 629 kr | 1 612 kr | 360 kr | 1 745 kr |
| Personal | ||||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | , | , | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför R W Sweden Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →