Febal Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556434-1716 · Aktiebolag · Järfälla · SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Omsättningen minskade 2 % till 1 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 38 %, soliditeten 69 %, 1 anställda i snitt.
4 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 1,7 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 38,3 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 68,9 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||
| Soliditet | 68,9 % | 75,5 % | 80,4 % | 40,8 % |
| Rörelsemarginal | 38,3 % | 35,4 % | 32,4 % | −4,7 % |
| Vinstmarginal | 38,1 % | 35,3 % | 32,3 % | −5,2 % |
| Kassalikviditet | 3,21 | 4,08 | 5,04 | 1,75 |
| Skuldsättningsgrad | 0,45 | 0,32 | 0,24 | 1,45 |
| Avkastning eget kapital | 116,1 % | 112,9 % | 97,0 % | −58,4 % |
| Avkastning totalt kapital | 80,3 % | 85,6 % | 78,3 % | −21,6 % |
| Personalkostnad / anställd | 323 387 kr | 321 894 kr | 288 644 kr | 620 842 kr |
| Omsättning / anställd | 1 046 265 kr | 1 064 850 kr | 1 028 448 kr | 917 783 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 400 675 kr | 377 059 kr | 332 814 kr | −43 541 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 724 062 kr | 702 835 kr | 626 277 kr | 582 120 kr |
| EBITDA | 400 675 kr | 380 941 kr | 337 633 kr | −38 722 kr |
| Resultat | ||||
| Nettoomsättning | 1 046 265 kr | 1 064 850 kr | 1 028 448 kr | 917 783 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 045 251 kr | 1 064 626 kr | 0 kr | 11 464 kr |
| Personalkostnader | 323 387 kr | 321 894 kr | 288 644 kr | 620 842 kr |
| Av- och nedskrivningar | 0 kr | 3 882 kr | 4 819 kr | 4 819 kr |
| Rörelseresultat | 400 675 kr | 377 059 kr | 332 814 kr | −43 541 kr |
| Räntekostnader | 1 658 kr | 1 500 kr | 1 618 kr | 4 345 kr |
| Resultat efter fin. poster | 399 017 kr | 375 721 kr | 331 679 kr | −47 854 kr |
| Skatt | 88 073 kr | 84 907 kr | 21 761 kr | , |
| Årets resultat | 310 944 kr | 290 814 kr | 309 918 kr | −47 854 kr |
| Utdelning (beslutad) | 300 000 kr | 300 000 kr | 300 000 kr | , |
| Utdelning (utbetald) | 300 000 kr | 300 000 kr | 50 000 kr | , |
| Balans | ||||
| Summa tillgångar | 498 918 kr | 440 623 kr | 425 511 kr | 201 244 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 3 882 kr | 8 701 kr |
| Omsättningstillgångar | 498 918 kr | 440 623 kr | 421 629 kr | 192 543 kr |
| Kassa och bank | 341 498 kr | 291 045 kr | 280 731 kr | 10 188 kr |
| Eget kapital | 343 683 kr | 332 739 kr | 341 925 kr | 82 008 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 7 739 kr | 16 925 kr | 7 007 kr | 104 862 kr |
| Långfristiga skulder | , | , | 0 kr | 9 375 kr |
| Kortfristiga skulder | 155 235 kr | 107 884 kr | 83 586 kr | 109 861 kr |
| Personal | ||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Febal Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →