Stenlunds Maskintransporter Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556433-2673 · Aktiebolag · SNI 49410 Vägtransport, godstrafik
Omsättningen växte 4 % till 332 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 46 %, soliditeten 55 %, 1 anställda i snitt.
3 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 4,4 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 45,8 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 55,1 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Soliditet | 55,1 % | 53,1 % | 37,3 % |
| Rörelsemarginal | 45,8 % | 20,4 % | 9,6 % |
| Vinstmarginal | 45,8 % | 20,0 % | 9,6 % |
| Kassalikviditet | 8,65 | 2,08 | 1,46 |
| Skuldsättningsgrad | 0,69 | 0,77 | 1,43 |
| Avkastning eget kapital | 63,2 % | 23,6 % | 29,8 % |
| Avkastning totalt kapital | 34,9 % | 12,8 % | 11,2 % |
| Personalkostnad / anställd | 75 063 kr | 115 164 kr | 459 285 kr |
| Omsättning / anställd | 332 341 kr | 318 478 kr | 635 772 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 152 051 kr | 64 927 kr | 61 107 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 272 514 kr | 225 491 kr | 565 792 kr |
| EBITDA | 197 451 kr | 110 327 kr | 106 507 kr |
| Resultat | |||
| Nettoomsättning | 332 341 kr | 318 478 kr | 635 772 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 332 341 kr | 318 478 kr | 635 772 kr |
| Personalkostnader | 75 063 kr | 115 164 kr | 459 285 kr |
| Av- och nedskrivningar | 45 400 kr | 45 400 kr | 45 400 kr |
| Rörelseresultat | 152 051 kr | 64 927 kr | 61 107 kr |
| Räntekostnader | 147 kr | 1 197 kr | 233 kr |
| Resultat efter fin. poster | 152 170 kr | 63 731 kr | 60 889 kr |
| Skatt | 31 499 kr | 17 600 kr | 15 853 kr |
| Årets resultat | 120 671 kr | 65 898 kr | 59 993 kr |
| Utdelning (beslutad) | 120 000 kr | 150 000 kr | 0 kr |
| Utdelning (utbetald) | 150 000 kr | , | 150 000 kr |
| Balans | |||
| Summa tillgångar | 436 695 kr | 508 440 kr | 546 913 kr |
| Anläggningstillgångar | 30 266 kr | 75 666 kr | 121 066 kr |
| Omsättningstillgångar | 406 429 kr | 432 774 kr | 425 847 kr |
| Kassa och bank | 324 170 kr | 313 407 kr | 298 415 kr |
| Eget kapital | 240 812 kr | 270 141 kr | 204 243 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 141 kr | 84 243 kr | 24 250 kr |
| Långfristiga skulder | 118 643 kr | 0 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 46 974 kr | 208 033 kr | 292 637 kr |
| Personal | |||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Stenlunds Maskintransporter Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →