Westerfrakt Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556432-8721 · Aktiebolag · SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
Omsättningen växte 31 % till 5,5 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 9 %, soliditeten 38 %, 1 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 30,8 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 8,8 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 38,3 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 38,3 % | 29,4 % | 35,7 % | 26,7 % | 43,3 % | 28,9 % | 16,3 % |
| Rörelsemarginal | 8,8 % | 2,2 % | −7,0 % | 0,7 % | 8,3 % | 1,3 % | −0,4 % |
| Vinstmarginal | 7,9 % | 2,1 % | −7,3 % | 0,7 % | 8,1 % | 1,2 % | −0,6 % |
| Kassalikviditet | 2,51 | 1,47 | 1,26 | 1,30 | 1,52 | 1,34 | 1,11 |
| Skuldsättningsgrad | 1,61 | 2,40 | 1,80 | 2,75 | 1,31 | 2,46 | 5,14 |
| Avkastning eget kapital | 56,0 % | 22,9 % | −120,0 % | 7,9 % | 55,9 % | 26,1 % | −15,9 % |
| Avkastning totalt kapital | 23,9 % | 7,3 % | −41,0 % | 2,3 % | 24,8 % | 8,2 % | −1,7 % |
| Personalkostnad / anställd | 631 173 kr | 495 297 kr | 497 547 kr | 470 053 kr | 248 020 kr | 452 709 kr | 474 734 kr |
| Omsättning / anställd | 5 479 818 kr | 4 190 305 kr | 4 773 396 kr | 4 790 839 kr | 2 648 582 kr | 3 839 159 kr | 3 683 811 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 481 984 kr | 93 614 kr | −335 280 kr | 35 896 kr | 220 585 kr | 49 470 kr | −13 514 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 279 937 kr | 712 508 kr | 259 091 kr | 609 019 kr | 567 218 kr | 584 269 kr | 601 200 kr |
| EBITDA | 648 764 kr | 217 211 kr | −238 456 kr | 138 966 kr | 319 198 kr | 131 560 kr | 126 466 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 5 479 818 kr | 4 190 305 kr | 4 773 396 kr | 4 790 839 kr | 2 648 582 kr | 3 839 159 kr | 3 683 811 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 205 606 kr | 0 kr | 2 011 kr | 4 790 839 kr | 2 648 582 kr | 3 839 159 kr | 0 kr |
| Personalkostnader | 631 173 kr | 495 297 kr | 497 547 kr | 470 053 kr | 248 020 kr | 452 709 kr | 474 734 kr |
| Av- och nedskrivningar | 166 780 kr | 123 597 kr | 96 824 kr | 103 070 kr | 98 613 kr | 82 090 kr | 139 980 kr |
| Rörelseresultat | 481 984 kr | 93 614 kr | −335 280 kr | 35 896 kr | 220 585 kr | 49 470 kr | −13 514 kr |
| Räntekostnader | 48 653 kr | 7 678 kr | 15 428 kr | 3 681 kr | 5 645 kr | 4 125 kr | 6 858 kr |
| Resultat efter fin. poster | 434 244 kr | 86 490 kr | −350 159 kr | 32 215 kr | 214 940 kr | 45 345 kr | −20 372 kr |
| Skatt | 37 162 kr | , | 0 kr | 6 629 kr | 4 280 kr | , | , |
| Årets resultat | 397 082 kr | 86 490 kr | −350 159 kr | 25 586 kr | 210 660 kr | 45 345 kr | −20 372 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 2 024 302 kr | 1 284 869 kr | 816 918 kr | 1 537 184 kr | 888 280 kr | 601 629 kr | 789 018 kr |
| Anläggningstillgångar | 835 102 kr | 496 381 kr | 320 078 kr | 327 902 kr | 270 972 kr | 50 585 kr | 132 675 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 189 200 kr | 788 488 kr | 496 840 kr | 1 209 282 kr | 617 308 kr | 551 044 kr | 656 343 kr |
| Kassa och bank | 624 795 kr | 219 055 kr | 117 216 kr | 94 568 kr | 258 306 kr | 5 719 kr | 237 106 kr |
| Eget kapital | 775 463 kr | 378 380 kr | 291 890 kr | 410 049 kr | 384 464 kr | 173 804 kr | 128 458 kr |
| Aktiekapital | 250 000 kr | 250 000 kr | 250 000 kr | 250 000 kr | 250 000 kr | 250 000 kr | 250 000 kr |
| Balanserat resultat | 128 381 kr | 41 890 kr | 392 049 kr | 134 463 kr | −76 196 kr | −121 542 kr | −101 169 kr |
| Långfristiga skulder | 775 540 kr | 370 285 kr | 130 564 kr | 197 748 kr | 98 172 kr | 16 720 kr | 67 579 kr |
| Kortfristiga skulder | 473 299 kr | 536 204 kr | 394 464 kr | 929 387 kr | 405 644 kr | 411 105 kr | 592 981 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Westerfrakt Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →