Gubbekulla Fastighets Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556431-5439 · Aktiebolag · Kungsbacka · SNI 68201 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Omsättningen växte 6 % till 1,2 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 25 %, soliditeten 28 %.
8 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 5,8 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 25,0 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 27,5 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||||
| Soliditet | 27,5 % | 24,7 % | 26,7 % | 27,3 % | 27,7 % | 27,9 % | 26,9 % | 28,1 % |
| Rörelsemarginal | 25,0 % | −4,5 % | 31,0 % | 19,4 % | 10,7 % | 7,2 % | 5,2 % | 16,6 % |
| Vinstmarginal | 13,4 % | −19,7 % | 15,5 % | 11,7 % | 4,6 % | 0,4 % | 0,4 % | 11,6 % |
| Kassalikviditet | 10,29 | 4,38 | 4,98 | 4,94 | 6,46 | 12,25 | 4,27 | 6,09 |
| Skuldsättningsgrad | 2,63 | 3,05 | 2,72 | 2,67 | 2,61 | 2,59 | 2,72 | 2,55 |
| Avkastning eget kapital | 10,6 % | −16,5 % | 11,0 % | 7,8 % | 3,0 % | 0,2 % | 0,2 % | 7,1 % |
| Avkastning totalt kapital | 5,5 % | −0,4 % | 6,3 % | 3,6 % | 1,9 % | 1,3 % | 0,9 % | 2,8 % |
| EBITDA | 419 801 kr | 75 043 kr | 458 223 kr | 330 593 kr | 239 199 kr | 202 869 kr | 181 030 kr | 285 086 kr |
| Resultat | ||||||||
| Nettoomsättning | 1 179 255 kr | 1 115 061 kr | 1 066 163 kr | 1 028 510 kr | 1 010 509 kr | 992 278 kr | 961 588 kr | 946 335 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 179 255 kr | 1 115 061 kr | 1 066 163 kr | 1 028 510 kr | 1 010 509 kr | 992 278 kr | 961 588 kr | 946 335 kr |
| Personalkostnader | , | 0 kr | 34 488 kr | 25 000 kr | 18 750 kr | 80 856 kr | 60 499 kr | 10 744 kr |
| Av- och nedskrivningar | 124 734 kr | 124 734 kr | 128 133 kr | 131 064 kr | 131 064 kr | 131 064 kr | 131 064 kr | 127 665 kr |
| Rörelseresultat | 295 067 kr | −49 691 kr | 330 090 kr | 199 529 kr | 108 135 kr | 71 805 kr | 49 966 kr | 157 421 kr |
| Räntekostnader | 139 488 kr | 198 116 kr | 188 733 kr | 79 803 kr | 61 923 kr | 68 328 kr | 46 562 kr | 47 490 kr |
| Resultat efter fin. poster | 158 092 kr | −219 654 kr | 165 434 kr | 120 395 kr | 46 212 kr | 3 477 kr | 3 404 kr | 109 931 kr |
| Skatt | 1 477 kr | 0 kr | 29 814 kr | 24 897 kr | 8 921 kr | 849 kr | 2 251 kr | 22 752 kr |
| Årets resultat | 156 615 kr | −171 454 kr | 90 819 kr | 95 498 kr | 33 892 kr | 2 628 kr | 7 717 kr | 80 615 kr |
| Utdelning (beslutad) | 100 000 kr | , | , | 120 000 kr | 100 000 kr | , | , | 62 500 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | , | 120 000 kr | 100 000 kr | , | , | , | , |
| Balans | ||||||||
| Summa tillgångar | 5 415 886 kr | 5 412 591 kr | 5 645 963 kr | 5 633 610 kr | 5 557 281 kr | 5 408 652 kr | 5 592 838 kr | 5 540 451 kr |
| Anläggningstillgångar | 4 230 690 kr | 4 235 424 kr | 4 240 158 kr | 4 223 291 kr | 4 234 355 kr | 4 265 419 kr | 4 396 483 kr | 4 527 547 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 185 196 kr | 1 177 167 kr | 1 405 805 kr | 1 410 319 kr | 1 322 926 kr | 1 143 233 kr | 1 196 355 kr | 1 012 904 kr |
| Kassa och bank | 1 144 484 kr | 1 136 942 kr | 1 366 785 kr | 1 199 519 kr | 1 283 907 kr | 1 100 238 kr | 1 001 153 kr | 989 753 kr |
| Eget kapital | 1 491 779 kr | 1 335 164 kr | 1 506 618 kr | 1 535 800 kr | 1 540 302 kr | 1 506 409 kr | 1 503 782 kr | 1 558 565 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 215 164 kr | 1 386 618 kr | 1 295 799 kr | 1 320 301 kr | 1 386 409 kr | 1 383 781 kr | 1 376 064 kr | 1 357 949 kr |
| Långfristiga skulder | 3 808 895 kr | 3 808 895 kr | 3 808 895 kr | 3 808 895 kr | 3 808 895 kr | 3 808 895 kr | 3 808 895 kr | 3 808 895 kr |
| Kortfristiga skulder | 115 212 kr | 268 532 kr | 282 250 kr | 285 516 kr | 204 685 kr | 93 348 kr | 280 161 kr | 166 427 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
- Årsredovisning 2018 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Gubbekulla Fastighets Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →