Patchwork i Halmstad Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556431-3046 · Aktiebolag · Halmstad · SNI 47711 Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder
Omsättningen växte 99 % till 143 tkr 2025. Rörelsemarginalen var -38 %, soliditeten -204 %.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 98,9 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -38,3 %.
- Finansiell styrkaSoliditet -204,1 %.
- Stabilitet0 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Eget kapital var negativt vid bokslutet 2025.
- Soliditeten var -204,1 %, tunn buffert mot förluster.
- Soliditeten föll från -25,6 % till -204,1 %.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | −204,1 % | −25,6 % | 2,8 % | 21,7 % | 40,6 % | 36,7 % | 33,9 % |
| Rörelsemarginal | −38,3 % | −69,5 % | −17,3 % | −24,0 % | 3,5 % | 2,0 % | 2,3 % |
| Vinstmarginal | −46,1 % | −93,2 % | −22,5 % | −26,9 % | 0,4 % | 0,1 % | 0,4 % |
| Kassalikviditet | 0,01 | 0,02 | 0,05 | 0,05 | 0,18 | 0,51 | 0,12 |
| Skuldsättningsgrad | −1,49 | −4,90 | 34,37 | 3,61 | 1,46 | 1,73 | 1,95 |
| Avkastning eget kapital | 52,5 % | 112,5 % | −1003,2 % | −103,8 % | 0,8 % | 0,3 % | 1,3 % |
| Avkastning totalt kapital | −89,1 % | −21,5 % | −21,7 % | −20,0 % | 2,6 % | 2,2 % | 2,6 % |
| Personalkostnad / anställd | , | , | , | , | 9 741 kr | 31 441 kr | 43 283 kr |
| Omsättning / anställd | , | , | , | , | 304 868 kr | 497 755 kr | 541 902 kr |
| Rörelseresultat / anställd | , | , | , | , | 10 750 kr | 10 116 kr | 12 522 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | , | , | , | , | 20 491 kr | 41 557 kr | 55 805 kr |
| EBITDA | −54 726 kr | −49 938 kr | −57 014 kr | −75 643 kr | 10 750 kr | 10 116 kr | 12 522 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 142 848 kr | 71 826 kr | 330 221 kr | 315 602 kr | 304 868 kr | 497 755 kr | 541 902 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 142 848 kr | 71 826 kr | 0 kr | 14 012 kr | 62 550 kr | 497 755 kr | 541 902 kr |
| Personalkostnader | 1 000 kr | 0 kr | 6 147 kr | 4 424 kr | 9 741 kr | 31 441 kr | 43 283 kr |
| Rörelseresultat | −54 726 kr | −49 938 kr | −57 014 kr | −75 643 kr | 10 750 kr | 10 116 kr | 12 522 kr |
| Räntekostnader | 11 099 kr | 16 980 kr | 17 406 kr | 9 277 kr | 9 439 kr | 9 540 kr | 10 370 kr |
| Resultat efter fin. poster | −65 825 kr | −66 918 kr | −74 420 kr | −84 920 kr | 1 311 kr | 576 kr | 2 152 kr |
| Skatt | , | , | , | 0 kr | 338 kr | 316 kr | 957 kr |
| Årets resultat | −65 825 kr | −66 918 kr | −74 420 kr | −84 920 kr | 973 kr | 260 kr | 1 195 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 61 403 kr | 232 153 kr | 262 368 kr | 377 474 kr | 410 658 kr | 452 143 kr | 488 600 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 61 403 kr | 232 153 kr | 262 368 kr | 377 474 kr | 410 658 kr | 452 143 kr | 488 600 kr |
| Varulager | 60 426 kr | 230 426 kr | 259 467 kr | 375 065 kr | 402 105 kr | 420 115 kr | 476 819 kr |
| Kassa och bank | 977 kr | 1 727 kr | 2 901 kr | 2 410 kr | 8 554 kr | 32 028 kr | 0 kr |
| Eget kapital | −125 325 kr | −59 500 kr | 7 418 kr | 81 838 kr | 166 758 kr | 165 785 kr | 165 525 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | −166 500 kr | −99 582 kr | −25 162 kr | 59 758 kr | 58 785 kr | 58 525 kr | 57 330 kr |
| Långfristiga skulder | 71 694 kr | 181 760 kr | 191 999 kr | 243 525 kr | 196 090 kr | 224 125 kr | 222 856 kr |
| Kortfristiga skulder | 115 035 kr | 109 893 kr | 62 951 kr | 52 112 kr | 47 810 kr | 62 233 kr | 100 219 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | , | , | , | , | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Patchwork i Halmstad Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →