VS Montage i Västerås AB, nyckeltal och bokslut
556430-6891 · Aktiebolag · SNI 43221 Värme- och sanitetsarbeten
Omsättningen växte 4 % till 2,4 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 2 %, soliditeten 81 %, 1 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 4,4 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 1,9 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 80,5 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 80,5 % | 84,4 % | 81,0 % | 81,9 % | 80,9 % |
| Rörelsemarginal | 1,9 % | 22,5 % | 18,3 % | −7,9 % | 23,5 % |
| Vinstmarginal | 1,9 % | 23,1 % | 18,4 % | −7,9 % | 23,5 % |
| Kassalikviditet | 2,04 | 3,63 | 2,43 | 3,34 | 5,03 |
| Skuldsättningsgrad | 0,15 | 0,09 | 0,15 | 0,17 | 0,14 |
| Avkastning eget kapital | 1,7 % | 19,2 % | 13,9 % | −6,0 % | 19,7 % |
| Avkastning totalt kapital | 1,5 % | 16,2 % | 11,3 % | −4,9 % | 16,0 % |
| Personalkostnad / anställd | 1 053 833 kr | 602 921 kr | , | 572 841 kr | 703 638 kr |
| Omsättning / anställd | 2 404 318 kr | 2 303 653 kr | , | 1 768 135 kr | 2 134 048 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 45 279 kr | 519 198 kr | , | −140 563 kr | 501 074 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 099 112 kr | 1 122 119 kr | , | 440 838 kr | 1 213 272 kr |
| EBITDA | 45 279 kr | 519 198 kr | 351 342 kr | −132 003 kr | 509 634 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 2 404 318 kr | 2 303 653 kr | 1 923 124 kr | 1 768 135 kr | 2 134 048 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 2 404 318 kr | 2 303 653 kr | 1 923 124 kr | 1 768 135 kr | 2 134 048 kr |
| Personalkostnader | 1 053 833 kr | 602 921 kr | 544 217 kr | 572 841 kr | 703 638 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | , | 0 kr | 8 560 kr | 8 560 kr |
| Rörelseresultat | 45 279 kr | 519 198 kr | 351 342 kr | −140 563 kr | 501 074 kr |
| Räntekostnader | 2 563 kr | 68 kr | 2 037 kr | , | 0 kr |
| Resultat efter fin. poster | 44 838 kr | 531 154 kr | 353 760 kr | −140 283 kr | 501 074 kr |
| Skatt | 12 353 kr | 102 645 kr | 56 101 kr | 968 kr | 136 679 kr |
| Årets resultat | 32 485 kr | 383 509 kr | 207 659 kr | −6 251 kr | 494 395 kr |
| Utdelning (beslutad) | 200 000 kr | 0 kr | 150 000 kr | , | 200 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 200 000 kr | 150 000 kr | , | 200 000 kr | 200 000 kr |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 3 235 246 kr | 3 286 390 kr | 3 134 829 kr | 2 846 166 kr | 3 138 738 kr |
| Anläggningstillgångar | 2 463 000 kr | 2 331 000 kr | 2 187 000 kr | 1 512 817 kr | 1 377 377 kr |
| Omsättningstillgångar | 772 246 kr | 955 390 kr | 947 829 kr | 1 333 349 kr | 1 761 361 kr |
| Kassa och bank | 260 821 kr | 697 020 kr | 462 911 kr | 789 196 kr | 798 793 kr |
| Eget kapital | 2 605 937 kr | 2 773 452 kr | 2 539 943 kr | 2 332 284 kr | 2 538 535 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 453 452 kr | 2 269 943 kr | 2 212 284 kr | 2 218 535 kr | 1 924 140 kr |
| Kortfristiga skulder | 379 309 kr | 262 938 kr | 389 886 kr | 398 882 kr | 350 203 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | , | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför VS Montage i Västerås AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →