Sågens El Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556429-0905 · Aktiebolag · SNI 43210 Elinstallationer
Omsättningen växte 154 % till 469 tkr 2026. Rörelsemarginalen var -11 %, soliditeten 71 %.
8 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 153,5 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -11,0 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 70,9 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Årets resultat 2026 var negativt.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||||
| Soliditet | 70,9 % | 80,3 % | 62,4 % | 55,6 % | 51,2 % | 60,9 % | 30,0 % | 52,6 % |
| Rörelsemarginal | −11,0 % | 11,4 % | 2,0 % | 9,8 % | −24,6 % | 15,3 % | −4,2 % | 19,2 % |
| Vinstmarginal | −11,0 % | 11,1 % | 1,5 % | 8,8 % | −27,1 % | 16,1 % | −10,3 % | 10,0 % |
| Kassalikviditet | 1,69 | 1,54 | 0,77 | 0,75 | 0,39 | 0,72 | 0,28 | 0,33 |
| Skuldsättningsgrad | 0,41 | 0,25 | 0,60 | 0,80 | 0,95 | 0,64 | 2,33 | 0,90 |
| Avkastning eget kapital | −35,5 % | 10,5 % | 2,2 % | 21,8 % | −62,8 % | 56,0 % | −70,4 % | 32,9 % |
| Avkastning totalt kapital | −25,0 % | 8,7 % | 1,9 % | 13,5 % | −29,1 % | 35,8 % | −8,6 % | 33,2 % |
| Personalkostnad / anställd | , | 0 kr | 1 400 kr | 26 875 kr | 29 211 kr | , | 0 kr | 1 200 kr |
| Omsättning / anställd | , | 184 884 kr | 259 835 kr | 427 092 kr | 311 536 kr | , | 658 567 kr | 541 254 kr |
| Rörelseresultat / anställd | , | 21 087 kr | 5 278 kr | 41 940 kr | −76 556 kr | , | −27 684 kr | 103 790 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | , | 21 087 kr | 6 678 kr | 68 815 kr | −47 345 kr | , | −27 684 kr | 104 990 kr |
| EBITDA | −51 422 kr | 21 087 kr | 5 278 kr | 41 940 kr | −76 556 kr | 116 647 kr | −27 684 kr | 103 790 kr |
| Resultat | ||||||||
| Nettoomsättning | 468 714 kr | 184 884 kr | 259 835 kr | 427 092 kr | 311 536 kr | 760 942 kr | 658 567 kr | 541 254 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 60 000 kr | 23 158 kr | 50 kr | 10 000 kr | 74 000 kr | 0 kr | 24 732 kr |
| Personalkostnader | 362 196 kr | 0 kr | 1 400 kr | 26 875 kr | 29 211 kr | 96 332 kr | 0 kr | 1 200 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | , | , | , | , | , | , | 0 kr |
| Rörelseresultat | −51 422 kr | 21 087 kr | 5 278 kr | 41 940 kr | −76 556 kr | 116 647 kr | −27 684 kr | 103 790 kr |
| Räntekostnader | 388 kr | 647 kr | 1 524 kr | 4 359 kr | 8 000 kr | 6 090 kr | 40 186 kr | 49 758 kr |
| Resultat efter fin. poster | −51 559 kr | 20 600 kr | 3 803 kr | 37 612 kr | −84 556 kr | 122 737 kr | −67 870 kr | 54 032 kr |
| Årets resultat | −51 559 kr | 20 600 kr | 3 803 kr | 37 612 kr | −84 556 kr | 122 737 kr | −67 870 kr | 54 032 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | , | , | , | , | , | , | , |
| Återbetalt aktieägartillskott | 10 000 kr | , | , | , | , | , | , | , |
| Balans | ||||||||
| Summa tillgångar | 204 695 kr | 244 883 kr | 282 223 kr | 309 937 kr | 263 122 kr | 359 745 kr | 321 310 kr | 312 513 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 204 695 kr | 244 883 kr | 282 223 kr | 309 937 kr | 263 122 kr | 359 745 kr | 321 310 kr | 312 513 kr |
| Varulager | 103 912 kr | 170 772 kr | 200 606 kr | 206 810 kr | 213 206 kr | 257 962 kr | 257 962 kr | 262 925 kr |
| Kassa och bank | 6 659 kr | 31 660 kr | 10 796 kr | 35 824 kr | 5 929 kr | 59 433 kr | 48 219 kr | 5 191 kr |
| Eget kapital | 145 085 kr | 196 644 kr | 176 045 kr | 172 242 kr | 134 630 kr | 219 186 kr | 96 449 kr | 164 320 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 151 644 kr | 56 044 kr | 52 242 kr | 14 630 kr | 99 186 kr | −23 551 kr | 44 319 kr | −9 712 kr |
| Kortfristiga skulder | 59 610 kr | 48 239 kr | 106 178 kr | 137 695 kr | 128 492 kr | 140 559 kr | 224 861 kr | 148 193 kr |
| Personal | ||||||||
| Medelantal anställda | , | 1 | 1 | 1 | 1 | , | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Sågens El Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →