Aktiebolaget Granit & Gravyr i Mälardalen, nyckeltal och bokslut
556427-1228 · Aktiebolag · SNI 23709 Huggning, formning och slutlig bearbetning av sten för prydnadsändamål
Omsättningen växte 9 % till 1,4 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 17 %, soliditeten 51 %, 1 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 8,7 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 16,5 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 50,7 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 50,7 % | 44,4 % | 43,6 % | 52,4 % | 53,6 % | 37,2 % |
| Rörelsemarginal | 16,5 % | 14,3 % | 13,6 % | 21,9 % | 23,7 % | 14,5 % |
| Vinstmarginal | 16,3 % | 14,0 % | 13,8 % | 21,7 % | 23,6 % | 14,4 % |
| Kassalikviditet | 1,30 | 0,63 | 1,03 | 0,38 | 0,58 | 0,72 |
| Skuldsättningsgrad | 0,71 | 0,89 | 0,90 | 0,56 | 0,62 | 1,38 |
| Avkastning eget kapital | 39,4 % | 37,4 % | 26,5 % | 61,4 % | 77,2 % | 81,3 % |
| Avkastning totalt kapital | 20,2 % | 17,0 % | 11,7 % | 32,4 % | 41,6 % | 30,4 % |
| Personalkostnad / anställd | 276 229 kr | 408 176 kr | 178 096 kr | 284 668 kr | 401 737 kr | 341 957 kr |
| Omsättning / anställd | 1 425 964 kr | 1 311 528 kr | 432 190 kr | 704 009 kr | 1 364 122 kr | 775 119 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 235 286 kr | 187 346 kr | 58 753 kr | 154 070 kr | 322 894 kr | 112 394 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 532 659 kr | 616 666 kr | 247 421 kr | 449 310 kr | 728 985 kr | 454 351 kr |
| EBITDA | 256 430 kr | 208 490 kr | 138 649 kr | 329 283 kr | 327 248 kr | 224 788 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 1 425 964 kr | 1 311 528 kr | 864 380 kr | 1 408 017 kr | 1 364 122 kr | 1 550 237 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 366 384 kr | 0 kr | 191 kr | 1 579 837 kr | 1 396 222 kr | 0 kr |
| Personalkostnader | 276 229 kr | 408 176 kr | 356 192 kr | 569 336 kr | 401 737 kr | 683 914 kr |
| Av- och nedskrivningar | 21 144 kr | 21 144 kr | 21 144 kr | 21 144 kr | 4 354 kr | , |
| Rörelseresultat | 235 286 kr | 187 346 kr | 117 505 kr | 308 139 kr | 322 894 kr | 224 788 kr |
| Räntekostnader | 2 902 kr | 4 447 kr | 1 259 kr | 2 050 kr | 1 168 kr | 1 429 kr |
| Resultat efter fin. poster | 232 647 kr | 183 560 kr | 119 702 kr | 306 090 kr | 321 726 kr | 223 359 kr |
| Skatt | 53 389 kr | 43 249 kr | 16 341 kr | 49 079 kr | 64 616 kr | 36 863 kr |
| Årets resultat | 199 258 kr | 140 311 kr | 52 365 kr | 182 011 kr | 242 110 kr | 129 496 kr |
| Utdelning (beslutad) | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 60 000 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 1 164 741 kr | 1 106 061 kr | 1 033 462 kr | 952 450 kr | 777 025 kr | 739 044 kr |
| Anläggningstillgångar | 16 790 kr | 37 934 kr | 59 078 kr | 207 218 kr | 186 074 kr | 76 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 147 951 kr | 1 068 127 kr | 974 384 kr | 745 232 kr | 590 951 kr | 663 044 kr |
| Varulager | 874 350 kr | 933 930 kr | 827 930 kr | 670 450 kr | 498 630 kr | 466 530 kr |
| Kassa och bank | 143 069 kr | 57 320 kr | 52 033 kr | 32 766 kr | 66 121 kr | 147 154 kr |
| Eget kapital | 590 653 kr | 491 395 kr | 451 084 kr | 498 719 kr | 416 708 kr | 274 597 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 271 395 kr | 231 084 kr | 278 719 kr | 196 708 kr | 54 598 kr | 25 101 kr |
| Långfristiga skulder | 208 721 kr | 226 176 kr | 265 035 kr | 81 710 kr | 101 790 kr | 107 506 kr |
| Kortfristiga skulder | 210 367 kr | 213 490 kr | 142 343 kr | 197 021 kr | 158 527 kr | 271 941 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Aktiebolaget Granit & Gravyr i Mälardalen med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →