COMPRA Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556426-6574 · Aktiebolag · Östergötland · SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
Omsättningen minskade 39 % till 1,1 mkr 2025. Rörelsemarginalen var -8 %, soliditeten -6 %.
4 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 38,6 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -8,2 %.
- Finansiell styrkaSoliditet -6,1 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Eget kapital var negativt vid bokslutet 2025.
- Soliditeten var -6,1 %, tunn buffert mot förluster.
- Soliditeten föll från 16,5 % till -6,1 %.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||
| Soliditet | −6,1 % | 16,5 % | 48,5 % | 17,9 % |
| Rörelsemarginal | −8,2 % | −4,4 % | 20,4 % | −29,9 % |
| Vinstmarginal | −11,4 % | −5,5 % | 20,0 % | −34,2 % |
| Kassalikviditet | 1,05 | 0,95 | 3,07 | 0,17 |
| Skuldsättningsgrad | −17,17 | 5,05 | 1,06 | 4,62 |
| Avkastning eget kapital | 407,0 % | −96,5 % | 71,8 % | −261,9 % |
| Avkastning totalt kapital | −17,9 % | −12,7 % | 35,5 % | −41,0 % |
| EBITDA | −33 103 kr | −21 575 kr | 375 085 kr | −206 726 kr |
| Resultat | ||||
| Nettoomsättning | 1 089 844 kr | 1 774 424 kr | 1 498 165 kr | 902 241 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 125 000 kr | 0 kr | 57 946 kr | 902 241 kr |
| Personalkostnader | , | , | 0 kr | 22 120 kr |
| Av- och nedskrivningar | 56 356 kr | 56 354 kr | 69 314 kr | 62 754 kr |
| Rörelseresultat | −89 459 kr | −77 929 kr | 305 771 kr | −269 480 kr |
| Räntekostnader | 34 749 kr | 19 612 kr | 6 027 kr | 38 746 kr |
| Resultat efter fin. poster | −123 906 kr | −96 982 kr | 299 744 kr | −308 226 kr |
| Skatt | , | , | , | 0 kr |
| Årets resultat | −123 906 kr | −96 982 kr | 299 744 kr | −308 226 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Återbetalt aktieägartillskott | , | , | 300 000 kr | , |
| Balans | ||||
| Summa tillgångar | 499 394 kr | 608 230 kr | 860 799 kr | 657 581 kr |
| Anläggningstillgångar | 371 188 kr | 427 544 kr | 531 338 kr | 563 852 kr |
| Omsättningstillgångar | 128 206 kr | 180 686 kr | 329 461 kr | 93 729 kr |
| Varulager | 15 803 kr | , | , | , |
| Kassa och bank | 41 350 kr | 18 001 kr | 162 303 kr | 23 302 kr |
| Eget kapital | −30 446 kr | 100 459 kr | 417 442 kr | 117 698 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | −6 540 kr | 90 441 kr | 10 698 kr | 318 924 kr |
| Långfristiga skulder | 416 052 kr | 317 036 kr | 336 093 kr | 1 763 kr |
| Kortfristiga skulder | 106 788 kr | 190 735 kr | 107 264 kr | 541 646 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför COMPRA Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →